Kırsal bölgeler için kablosuz erişim modeli ve akıllı elektrik şebekeleri
Wireless network model for rural areas and intelligent grid networks
- Tez No: 293635
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kablosuz iletişim teknolojisinin gelişmesi ile birlikte, kablosuz ortamlarda uzakmesafelere yüksek hızlarda data erişimi sağlanmaktadır. İletim ortamının hava olmasınedeni ile ortaya çıkan etkileşim ve gürültü gibi sorunlar yeni modülasyon, hatadüzeltme teknikleri ve anten yapıları ile ortadan kaldırılmıştır. Bu çalışmalar IEEEorganizasyonun 802.1x komitesince kablosuz iletişim standardı olarak tanıtılmıştır.IEEE 802.11 komitesi son yıllarda oluşturduğu 802.11 standartları ile yerel erişim ağlarıiçin, 802.16 standartları ile de metropoliten alan ağları için farklı erişim mesafeleri vehızlarda veri erişimi için alternatifler sunmuştur. Bu tez çalışmasında birinci bölümdekablosuz veri iletişimi ile ilgili temel kavramlar ele alınmış, ikinci bölümde IEEE802.11 yerel alan ağı diğer adıyla Wi-Fi standardı incelenecektir. Üçüncü bölümdeIEEE 802.16 metropoliten alan ağı diğer adı ile WIMAX standardı incelendikten sonradördüncü bölümde kablosuz erişim veri uygulamaları ile ilgili örnekler incelenecektir.Daha sonraki çalışmalarımızda kırsal bölgeler için hem kablosuz veri erişimi modelioluşturulup aynı model üzerinde akıllı elektrik şebekesi modeli sunulacaktır. Son olarakönerilen model OPNET similasyon programı ile modellenip simule edilip sonuçlardeğerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
As wireless communication technology grows, it is possible to Access high Access lengthsand high bit rates over wireless media. Air is the access media for wireless communication,hence there are few problems such as interference, noise and etc. Thanks to IEEE 802committee for newer standards 802.11 variants and 802.16 variant that introducesnewer modulation, error correction techniques and antenna systems that avoid mentionedproblems. Those standards describes different kind of access lengths and different kind ofbit rates. In section one the basics of wireless communication technology is introduced.Section two mentions IEEE 802.11 standard and variants that is known as Wi-Fi. Sectionthree mentions IEEE 802.16 standard and variants that is known as WIMAX. In sectionfour wireless communication applications are thought. Next sections are going to discussa wireless network model for rural area. A Wireless access model is going to be producedthat includes all kind of data access over wireless network and an intelligent electrical gridalso going to be discussed. At last the model is going to be simulated with OPNET simulationprogram and the result is going to be discussed.