Tasarım sürecine yönelik proje inceleme ve kontrolü
Project review and control during design phase
- Tez No: 293664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tasarım ve yapım aşamasındaki girdiler nedeni ile diğer sektörlere nazaran daha karmaşık bir yapıya sahip olan inşaat sektörü, günümüzde teknolojinin bize sağladığı avantajlar ile daha modernleşmiş ve girdi sayısı arttığından dolayı daha da karmaşıklaşmıştır. Mal sahibinin projelerdeki maliyet, süre ve kalite açısından istenilen sonuca ulaşabilmesi zorlaşmıştır, bunun için farklı çözüm arayışlarının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Tasarım aşamasındaki proje inceleme ve kontrolleri, mal sahibinin hedeflediği maliyet, süre ve kalitede bir projenin gerçekleştirilmesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir.Yapılan literatür çalışmaları, araştırmalar ve inşaat firmaları, mimarlık firmaları ve kamu kuruluşlarıyla birebir görüşmeler sonucunda, tasarım aşamasındaki proje inceleme ve kontrolünün önemi ortaya konmuştur. Bu aşamada, başta mal sahibi ve proje inceleme ve kontrol ekibi olmak üzere kimlerin ne gibi sorumluluklar alması gerektiği belirtilmiştir.Üç farklı aşama olarak ele alınan proje tasarım sürecinde; avan proje, kesin proje ve uygulama projesi aşamaları açıklanmış olup proje inceleme ve kontrol ekibinin bu aşamalarda ne gibi sorumlulukları yerine getirmesi gerektiği üzerinde durulmuştur.Proje inceleme ve kontrollerinin hangi alanlarda kullanıldığı, bunların hangi aşamalarda ne gibi faydası olduğu, projelerdeki eksiklik ve hataların zamanında giderilmesinin önemi ve faydası açıklanmıştır.Yapılan bu çalışmada, Amerika ve Avrupa'da proje tasarım aşamasında kullanılan proje inceleme ve kontrol sistemleri incelenmiş, başta Amerika ve Almanya olmak üzere yurtdışında tasarım aşamasındaki inceleme ve kontrollere ne kadar önem verildiği ortaya konmuştur. Türkiye'de yapılan literatür çalışmaları, araştırmalar ve görüşmeler sonucunca, ülkemizde özel sektörde ve kamu sektöründe uygulanan proje inceleme ve kontrolleri konusunda aksayan yönler ve eksiklikler tespit edilmiş, bu eksiklik ve hataların giderilmesi için ne gibi yöntemlerin uygulanması gerektiği ele alınmıştır.Türkiye'de hazırlanmış olan proje düzenleme esaslarının, yönetmeliklerin, standartların, proje inceleme ve kontrol listelerinin yeterli düzeyde olmadıkları, belirli zaman aralıklarıyla gelişen teknolojiye ve güncel yaklaşımlara göre güncellenmediği ve bu sebepten dolayı da inşaatlarda maliyet, süre ve kalite açısından istenilen sonuca ulaşmakta zorluklar yaşandığı ortaya çıkmıştır.İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) kampüslerinde gelecek yıllarda yapılması planlanan inşaatlarla ilgili olarak, İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri ve Proje ve Yapım Yönetimi Yüksek Lisans Programı öğrencileri tarafından 1 Mart 2009 ? 31 Temmuz 2009 tarihleri arasında ?İTÜ İnşaatları Projeleri, İhaleleri ve Yapımı İçin Sistem ve Format Geliştirme Projesi? hazırlanmıştır. Bu tez çalışmasına konu olan Proje İnceleme ve Kontrol Şartnamesi, İTÜ İnşaatları Projeleri, İhaleleri ve Yapımı için Sistem ve Format Geliştirme Projesi'nin Tasarım Sürecine İlişkin Sistem ve Formatlar bölümünün bir parçasıdır.Bu önerilen uygulama, bir kamu kuruluşu olan İTÜ için hazırlanmış olup, İTÜ adına yapılacak olan inşaat projelerinin daha kaliteli ve ekonomik olarak gerçekleştirilmesi ve Türkiye'de proje inceleme ve kontrolü konusundaki eksiklerinin giderilmesi amaçlı hazırlanmıştır. Tasarım öncesi süreçte yapılması gereken faaliyetlere ilişkin sistem ve formatlar kapsamında; Avan Proje İnceleme ve Kontrol Formatı, Kesin Proje İnceleme ve Kontrol Formatı ve Uygulama Projesi, Detaylar ve Teknik Şartnameler İnceleme ve Kontrol Formatı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Compared to other areas, construction industry has a much more complex structure due to different number of inputs araised in design and building phases. Supported with the latest technological advancements, it has been modernized, number of inputs has increased and it has become even more complex. Since it is becoming more and more difficult to get the desired results for project owners in terms of cost, time and quality; the need to develop alternative solutions has araised. Design review and control of the projects is one of the most important factors that affects project owners? targets of cost, time and quality.As a result of the literature study, interviews and research with construction companies, design and architectural firms, public organizations; the importance of review and control of the projects in the design phase has been revealed. Both project owners? and project review and control team?s duties and responsibilities are defined at this stage.There are three different stages in the design phase which are preliminary design, final design and implementation. During these three stages, project review and control team?s responsibilities have been discussed.The areas where the project review and control process have been used, its? assets and benefits as well as the importance of eliminating the shortcomings and mistakes have been stated.As a part of this study, project review process and control systems in the design phase has been examined in the United States and Europe. It has been found out how much emphasis it has been put on the review and control processes in the design stage. At the end of the research and interviews conducted in Turkey, the shortcomings and mistakes observed in project review and controls both in private and public sectors have been outlined. As a result, the ways and suggestions have been discussed to overcome these shortcomings and mistakes.It has been observed that, in Turkey, project editing principles, regulations, standards, project review and control checklists are not adequate and have not been updated regularly. For these reasons, lots of difficulties have emerged to reach the desired targets in terms of cost efficiancy, time management and quality.Members of Faculty of Architecture and Project and Construction Management Master Program students prepared“Civil Engineering Projects, Procurement and Construction for the Systems and Format Development Project”, to be used in Istanbul Technical University?s (ITU) future in-campus construction projects between March 1, 2009 and July 31, 2009. As a result of the studies, Project Review and Control Specification has been prepared as a part of Civil Engineering Projects, Procurement and Construction for the Systems and Format Development Project.In this study, it has been aimed that with this sample application prepared for ITU, which is a public institution, higher quality levels will be achieved with lesser cost levels in addition to overcome the shortcomings and mistakes done at the project review and control stages in Turkey. At the design pre-process the necessary activities related to systems and formats has been prepared under the Preliminary Design Review and Control Format, The Final Project Review and Control Format and Application Projects, Details and Technical Specifications for Review and Control Format.