Tasarım+yapım sisteminin Türkiye'deki uygulamaları
Design build systems applications in Turkey
- Tez No: 100616
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
TASARIM + YAPIM SİSTEMİ'NİN TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMALARI ÖZET Hızlı bir değişim sürecinin yaşandığı günümüzde inşaat sektörü de bu koşullardan etkilenmektedir. Artan bina ihtiyacı, ülke koşullan açısından uygun bina üretim tekniklerinin transferi ve geliştirilmesi, bunların verimli kullanımı, kalitenin yükseltilmesi, maliyet ve sürenin düşürülmesine yönelik çalışmaların artan önemi, yeni proje teslim sistemlerini, farklı uygulama süreçlerini ve organizasyon şekillerini gerektirmektedir. Sektördeki bu değişime cevap veren proje teslim sistemlerinden biri olan Tasarım Yapım Sistemi ve Türkiye'deki uygulamaları bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Amaç, Tasarım Yapım Sistemi'nin çeşitli yönleri ile incelemek, sektörde uygulanan diğer proje teslim sistemleri ile karşılaştırmak, tercih sebeplerinin, avantaj ve dezavantajlarını tespit etmektir. Tezin amacı ve kapsamının belirtildiği birinci bölümün ardından, bina üretim sürecinin incelendiği ikinci bölümde, geçmişten günümüze projelerin gerçekleştiği bina üretim süreci aşamaları, (planlama, tasarım, ihale, yapım) bu aşamalarda rol alanlar (girişimci, tasarımcı, yüklenici, alt yükleniciler) ile sektörde sıklıkla kullanılan proje teslim sistemleri (Genel Yüklenicilik, İnşaat Yönetimi, Tasarım + Yapım Sistemi) tanıtılmaya çalışılmaktadır. Bina üretim süreci aşamaları ile rol alanların görev ve sorumluluklan anlatılırken, çeşitlenen proje teslim sistemlerine bağlı olarak üretim aşamalarının gerçekleşme sırası, her aşamada verilen kaynak kullanım kararlan ile bu kararlan verenlerin, teslim sistemlerine göre değişebilirliği göz önünde bulundurulmuştur. 3. Bölüm de Tasanm + Yapım Sistemi ana prensipleri, rol alanların görev ve sorumluluklan, içindeki alternatif oluşumlar, kullanım alanlan ve yurt dışından örnekler başlıklan altında incelenmeye çalışılmıştır. Tasanm + Yapım Sistemi'nin bu bölümde ortaya konan prensipleri aşağıdaki gibi özetlenebilir;. Tasanmın girişimcinin belirlediği hedefler doğrultusunda, yüklenici tarafından oluşturulması ile tasanm ve yapım arasında teknik entegrasyon ve ticari denge sağlanması,. Prosedürdeki düzenlemeler ile, projenin toplam süresini kısaltmaya yönelik tedbirlerin alınabilmesi, rol alanlar arasındaki ilişkilerin daha direkt ve sık olmasına imkan vermesi,. Girişimcinin tasanm, yapım ve tüm projeye yönelik hedeflerini ve yüklenici seçim kriterlerini işin başlangıcında belirtmesi ile tekliflerin çok boyutlu olarak değerlendirilebilmesi ve projenin gelişiminin girişimci tarafından kontrol edilebilmesine imkan vermesi. Bu bölümde aynca, kullanım alanlan başlığı altında, sistemin sıklıkla kullanıldığı proje konulan ve projelerin büyüklüklerine yönelik araştırma sonuçlanna ve yurtdışından örnekler başlığı altında Amerika da Tasanm + Yapım Sistemi ile VIgerçekleştirilen iki projeye, rol alanların görüşleri doğrultusunda yer verilmektedir. Sistemin getirdiği yeni düzenlemeler ile rol alanların görev ve sorumluluklannda ortaya çıkan değişikliklerde kıyaslamak olarak bu bölümde anlatılmaya çalışılmıştır. 4.Bölüm, Tasarım + Yapım Sistemi'nin Türkiye'deki uygulamalarını araştırmaya yönelik olarak yapılan alan çalışmasına ayrılmıştır. Bu araştırmada Tasarım + Yapım Sistemi'nin tercih sebepleri, avantaj ve dezavantaj lan, sıklıkla kullanıldığı proje konulan, yüklenicilerin görüşleri doğrultusunda tespit edilmeye çalışılmıştır. Aynca bu çalışmanın bir pilot çalışma olması, bundan sonra konu ile ilgili yapılacak çalışmalarda kullanılabilecek yeni yöntemlerin geliştirilmesi için fikir vermesi hedeflenmiştir. Alan çalışması kapsamında hazırlanan sorular, Tasanm + Yapım Sistemi.ile iş yapan 14 yüklenici firmanın yetkililerine karşılıklı görüşülerek uygulanmıştır. Dört bölümden oluşan soru formunun ilk iki bölümünde firmalann büyüklükleri ile yaptıklan işler ve usullerine yönelik sorular sorulurken son iki bölümde firma yetkililerinden Tasanm + Yapım Sistemi 'ni sektörde kullanılmakta olan diğer proje teslim sistemleri (Genel Yüklenicilik, İnşaat Yönetimi ) ile proje kriterleri (hız, kesinlik, esneklik, kalite, teknoloji, risk ve sorumluluk, rekabet, anlaşmazlıklar) çerçevesinde kıyaslamalan istenmiştir. Proje teslim sistemlerinin, proje kriterleri çerçevesinde karşılaştınlması sonucunda Tasanm + Yapım Sistemi,. Hızlı. Projenin başlangıcında süre ve maliyet garantisine imkan veren. Yapım aşamasmda proje değişikliği imkanı olan. Yüklenicinin ihtiyaç duyduğu farklı teknolojilerin kullanımına uygun. Projedeki risk ve sorumluluğun girişimci ve yüklenici arasında paylaşıldığı. Girişimci ve yüklenici arasındaki anlaşmazlıkların minimum olduğu, bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sisteminin rekabete açık olmadığı ve beklenen kalite standartlarını sağlamada İnşaat Yönetimi Sistemi'nin arkasında kaldığı da değerlendirmeden çıkan sonuçlardan biridir. Tasanm +Yapım Sisteminin sıklıkla kullanıldığı proje konulan ise konut başta olmak üzere, iş merkezi- büro binalan ile dekorasyon uygulamalan olarak sıralanmaktadır. Bunların dışında turizm ve sanayi yapılan, alt yapı yol inşaatlan, santral ve barajlar ile hava alanı, liman, terminal yapılanna kadar uzanan çok çeşitli bir konu yelpazesi firmalann Tasanm + Yapım Sistemi ile gerçekleştirdikleri işler olarak karşımıza çıkmaktadır. 5.Bölüm de, tez çalışmasından elde edilen sonuçlar tartışılmakta ve ileride yapılabilecek benzer çalışmalar için önerilerde bulunulmaktadır. Sonuç olarak, Tasanm + Yapım Sistemi'nin teorik incelemesi, yapılan alan çalışması ile incelenen örnek projelerden elde edilen izlenimler doğrultusunda sistemin avantaj ve dezavantajlan tartışılmış, tercih sebepleri, girişimci ve yüklenici açısından aşağıdaki gibi tespit edilmiştir; VII. Girişimci ve yüklenici açısından hızlı bir sistem olması Tasarım + Yapım Sistemi'nde üst üste gerçekleşen proje aşamaları, tasarımın yüklenicinin sorumluluğunda olması dolayısıyla uygulamada çabukluk sağlayacak teknik ve teknolojilerin kullanım imkanı olması, girişimcinin en başında verdiği kararlara bağlı kalarak proje sürecine minimum müdahalesi, beraberinde tüm süreci kapsayan hızı tercih sebeplerinin başına getirmektedir. Hız aynı zamanda projenin girişimciye ve yükleniciye maliyetini de düşüren sebeplerden biridir.. Girişimci açısından yönetim kolaylığı sağlaması Yüzlerce ayrı sözleşme ile oluşturulacak kontrolü zor bir organizasyon yerine, tek bir sözleşme ile bütün sorumlulukların yükleniciye devredilmesi imkanı verir. Özellikle karmaşık projeler söz konusu olduğunda tasarım, yapım ve diğer proje bileşenlerinin koordinasyonunun yüklenicinin sorumluluğunda olması girişimcinin işini kolaylaştırır.. Yüklenici açısından proje karlılığını yönlendirme ve yönetme imkanı olması Yüklenicinin kendi sorumluluğundaki tasarım evresinde verdiği kaynak kullanım kararlarının, yine kendi uygulayacağı yapım teknikleri ve teknolojileriyle birlikte düşünülmesi, yapım maliyetini ve süresini azaltıcı tedbirlerin getirilebilmesine imkan verir. Teknolojilere uygun çizilmiş projeler uygulama kolaylığı ve çabukluk sağlarken, binanın kalitesini de olumlu yönde etkilemektedir. Tasarım + Yapım Sisteminin Türkiye'deki uygulamalarını araştırmak amacıyla gerçekleştirilen alan çalışması, bir pilot çalışma olarak, ileride yapılabilecek çalışmaların ipuçlarını vermektedir. Bu çalışmada kullanılan Tasarım + Yapım Sistemi'nin tercih sebeplerinin, proje teslim sistemlerinin, proje kriterleri çerçevesinden kıyaslanması yolu ile elde edilmesi, yöntem olarak önerilmesine karşılık, kapsam olarak yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizlik proje kriterlerinin, proje teslim sistemleri ile ilgili olarak maliyet, süre, kalite, konularında detay içermemesinden ve ayrıca organizasyon biçimleri, rol alanlar arasındaki ilişkiler ile uygulanan prosedürlere dair kıyaslama yapılabilecek kriter bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Burada önerilen proje teslim sistemlerinin kıyaslanmasında bir araç olarak kullanılan proje kriterlerinin yukarıda belirtilen eleştiriler doğrultusunda genişletilmesidir. Ayrıca araştırmanın yüklenicilerden başka proje örgütlerinde rol alan, girimci ve tasarımcılara da uygulanmasıyla sonuçlan bütün sektöre yayılabilir, tartışma alanı genişletilerek daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir. Araştırma kapsamında ayrıca firmaların yaptıkları işler ve usullerine ilişkin soruların bulunduğu bölümde,. Tasarım + Yapım Sistemi içinde rol alan kişi yada kuruluşların oluşturdukları alternatif organizasyon şekillerini ortaya çıkarmaya yönelik sorular,. Tasarım + Yapım Sistemi ile iş yapanların kullandıkları standart bir sözleşme olup olmadığı varsa eğer bunun avantaj ve dezavantajlarını neler olduğu,. Tasarım + Yapım Sistemi'nde uygulanan prosedürlerde, eksik buldukları yada düzeltilmesini istedikleri kurallar yada uygulamalar olup olmadığı, varsa bunlara kendilerinin getireceği alternatif çözüm önerilerinin neler olabileceği sorulabilir. Böylelikle proje kriterleri aracılığı ile sistemlerin kıyaslanmasından elde edilmeyecek bilgiler doğrudan sorularak edinilebilir. Doğrudan ve kıyaslamaya dayanan soruların bir arada incelenmesi, istatiksel çözümlemelerle birlikte daha güvenilir sonuçlar getirecektir. vnı
Özet (Çeviri)
DESIGN-BUILD SYSTEM'S APPLICATIONS IN TURKEY SUMMARY Obviously construction business has been affected by the rapid change rate in every day life. This non-stop change brings the need for more space which will open the door of new and convenient construction techniques, besides development in functionality and effectiveness by increasing quality and decreasing the cost and the construction time respects. These all mentioned could be integrated in one place ; newly developed project completion methods including alternative application processes and organizations. This thesis was prepared to emphasise one of new techniques, called as Design- Build System and to examine the applications especially in Turkey. The aim is to examine the Design-Build System in details; to be able to compare to the other used systems in the sector and to determine the advantages and disadvantages of the system, which is the first section of this thesis. Second section is an overlook to the building production process including the main titles; building production steps (planing, designing, bidding and construction.), roles and responsibilities of the professionals (investor, designer, contractor and sub contractors) introduction of the project delivery systems (General Contracting, Project Management and Design-Build Systems). The roles of professionals tried to introduced as a look to the change of project steps order and decission makers in every step, from project delivery system to system. Third Section includes the main subject of the thesis. Design-Build System under the sub titles of main principals, the roles and responsibilities of professionals, alternative subsystems, uses of the system. Main principles can be summarize as :. To improve the construction process according to the investors point of view on the basis of contractors design, constitutes financial balance and technical integration between design and construction.. To minimize the project duration with help of new procedure arrangements, provides more often and more directly interacts between the professional who act in the system.. To allows multi dimensional evaluation of proposals through indication of the total aims on design, construction and the contractor selection criteria by the investor at the begining of the work. At this section, as well, under the title of 'field of use' the research out comes regarding the project subjects where the system is frequently used, and the project IXmagnitudes are discussed according to the technical staff who take part. Also two projects performed in United States by this system is included under the title of 'examples from abroad'. Additionally the changes, which occur on the responsibilities of the staff who take part in the project according to the requirements of the system, are explained in this section. In the forth section, field studies made for the research of the applications of the Design-Build System in Turkey are discussed. In this research, the reasons to prefer, advantages and disadvantages and the project types, that are frequently applied in Design-Build System, are stated according to the contractors approach to the subject. This study is an initial study. Therefore it is aimed that it brings new ideas to be created for developing new methods, which could be used in similar studies regarding the subject. Questionnaire prepared in the scope of the field studies are applied contacting fourteen contractor firms. The questionnaire consists of four main sections. There are questions about capacities of the companies the job performed and their know-how at the first two parts. At the other remaining two parts the contractors are asked to compare Design-Build System to the other systems like General Contracting and Construction Management around the project criteria like speed, certainty, flexibility, quality, technology, risk and responsibility, competition and disputs. After comparison of the system among each other according to the project criteria, the Design-Build System. Is fast. Is precise with respect to duration and cost. Accommodate design changes during construction phase. Is suitable for using different technologies which the contractor needs. Make the risk and responsibility of the hole project share between investor and contractor.. Causes minimum disputes between investor and contractor. On the other hand, one of the results obtained from evaluation is that the system is not suitable for competition and not sufficient as construction management system in satisfying the expected quality standards. Project subjects in which Design-Build System is frequently used are; especialy residential buildings and then business and office buildings and decoration applications. Meanwhile projects such as touristic and industrial structures, substructure and road constructions, plants, dames, airports, harbours and terminal buildings are performed by the companies by using Design-Build System. Fifth section contains discussions of obtained result and proposals for the similar studies in the future. Finally, system's advantages and disadvantages are discussed in the light of impressions obtained from the sample projects examined by field studies and Design- Build System's theoretical examinations. Below are written the reasons to prefer the system by investor and contractor:. Fast progress both for the investor and the contractor: One of the reasons to choose the system in the manner of progress is that, the designer is also the constructor according to this system and the contractor has the chance to choose the convenient construction technologies, the investor approves the total project at the begining which minimizes the affect on project flow. Obviously Rapid progress brings lover costs for both investor and contractor. Ease of management for investor: Instead of having hard controlled organization of hundreds of different contracts it makes the job possible to pass the responsibilities to contractor with only one contract. Since the coordination between design, construction and other project dependants are under the contractors responsibility ;the job of the investor is easier especially when the complex projects are come across. Change of management of project profits for the contractor: Since the contractor has the chance to consider the sources used in decision making during the design stage, which is already his responsibility, with construction techniques and technologies, which is again his responsibility, construction cost and duration can be decreased. Designs, which fit to technologies affect quality of the structure in a positive way while providing ease of application and rapidity. The field study, which is performed in order to examine applications of Design and Build System in Turkey, gives clues for the studies, which could be made in the future as forwarder. The reasons of preferences, which are resulted within this thesis, are obtained by comparing project delivery systems with respect to project criteria. Although this method can be advised methodically it is not sufficient scopewise. The reasons of this insufficiency is that, project criteria mentioned above include details about cost duration and quality of the systems and there exists not enough criteria to make comparisons about organization charts and the applied procedures. What is suggested is that; project criteria, which are used as a tool, for comparison of the system should be widened with the help of criticism mentioned above. Besides other than contractors, this research can be performed for investors, designers who take part in projects so that the results can be expanded to the hole sector and more precise conclusions could be achieved by broadening discussion. Within the scope of research, in the questionnaire section if the following may be asked;. Questions which emphasize alternative organization schemes among the persons or companies in Design-Build System.. If exists, the advantages and disadvantages of standard contract used in Design- Build System.. The rule or approaches which are to be corrected or added in applied procedures and also if exists what might be the alternative solution proposals. Information which can be achieved by comparison method could be obtained asking directly. Examination of questions asked directly and also depending on comparison method together would create more reliable results when they are supported by statistical analysis. XI