Nanoteknoloji ve çift duvarlı karbon nanotüplerin incelenmesi
Nanotechnology and examination of multi walled carbon nanotubes
- Tez No: 293671
- Danışmanlar: PROF. DR. REHA ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın ana konusu nanoteknolojinin tanımı ve amacı, yararları, tarihi, dünya ve Türkiye'deki yeridir. Tek ve çok duvarlı karbon nanotüplerden ve Van der Waals bağları incelenmiştir. Öncelikle üzerine bir P yükü etkiyen tek ucu ankastre bir sistem ele alınmış ve yönetici denklemlerle MATHEMATICA programında çözümlenmiştir. Ardından aynı prosedürler bir ucuna M momenti etkiyen tek ucu ankastre bir sistem için tekrarlanmış ve yönetici denklemler MATHEMATICA programında çözümlenmiştir. Bütün bu çözümlemelerden sonra çalışmanın esas amacı olan nanotüpler incelenmiştir. İç içe geçmiş yarıçapları farklı 2 nanotüp ele alınmış ve başlangıç koşulları altında sistem çözümü yapılmış, 3 farklı durum altında tüplerin davranışı belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda 2 tüpte ortaya çıkan çökme, dönme, kesme kuvveti ve moment değerleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the definition of nanotechnology, benefits of nanotechnology, nanotechnology applications in Turkey and world and the history of nanotechnology. Also single and multi walled carbon nanotubes and Van der Waals bands are examined in this study. At first a fixed end frame loaded with a load P is studied and governing equations solved in MATHEMATICA. Secontly the same procedure is repeated for a fixed and frame loaded with moment M is studied and governing equations solved in MATHEMATICA. After all these basic studies, the main subject of the theses , carbon nanotubes are examined. A system of two different nanotubes, one inside the other is examined with the boundary conditions. Tubes characters are determined in 3 different situations. Consequently, resultant values like displacement, rotation, shearforce and moment formed on two tubes examined and evaluated.