Assumptions on the boundry conditions for energy certification of existing buildings: Influence of the building parameters on energy class
Mevcut binaların enerji sertifikasyonunda sınır şartlar için yapılan varsayımlar: Bina parametrelerinin enerji sınıfına etkisi
- Tez No: 293672
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZERRİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Enerjinin verimli kullanımı, küresel ısınma ve konvansiyonel enerji kaynaklarının tükenmesi tehlikesi nedeniyle önemli bir sorun olmuştur. Küresel çevre tehdidi, ozon kaybı, sera etkisi ve doğanın diğer birçok reaksiyonlarından sonra fark edilmiştir. CO2 emisyonlarının yaklaşık %80'i ve NOx emisyonlarını büyük bir bölümü enerji kullanımı kaynaklıdır. Bu nedenle, enerjinin verimli kullanılması, ülkelerin emisyon azaltma stratejilerine ve ulusal hedeflerine ulaşmak için gerekli olduğunu gösterir.Binalar modern toplumlarda yıllık enerji tüketiminin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle, artan dünya nüfusunun enerji taleplerinin karşılanmasında sürdürülebilir bir yaklaşımda bulunmak çok önemli bir hedef oluşturmaktadır.Günümüzde birçok Avrupa Birliği ülkesi kendi enerji performansı sertifikasyon yöntemlerini, Avrupa Birliği direktifine göre oluşturmakta ve geliştirmektedirler. Türkiye'de enerji performansı sertifikasyonu için yeni bir düzenleme oluşturmak amacıyla 2008 yılı Aralık ayında ?Bina Enerji Performansı Yönetmeliği " ulusal hesaplama modeli sürecini tanımlamak amacı ile yayınlanmıştır.Bu tez çalışmasında, Türkiye enerji sertifikasyonu üzerine yapılan çalışmalar incelenmiş ve Türkiye'nin kullanmaya başlayacağı BEP-TR Ulusal Bina Enerji Performansı Hesaplama Yöntemi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmayla amaçlanan, BEP-TR metodolojisi parametrik analizini yaparak mevcut binaların enerji sertifikasyonunda yapılan varsayımların ve varsayımı yapılan bina parametrelerinin özellikle mevcut binalardaki bina enerji performansına etkisini ölçmektir.
Özet (Çeviri)
Efficient use of energy has become a key issue due to global warming and risk of depletion of conventional energy resources. The global environmental threat is subsequently recognised by the ozone depletion, the greenhouse effect and many other reactions of the nature. Nearly 80% of the CO2 emission and most of the NOx emissions are caused by the energy use. Thus, it shows that, the efficient use of energy is strongly required in order to meet the national and global targets of the emission reduction strategies.Buildings account for a huge quantity of the annual energy consumption in the recent modernity. Thus, answering the purpose of the energy demands of a rising world population with in a sustainable approach is one of the main aims since the existing buildings stock in European countries accounts for over 40% of final energy consumption, of which residential use represents %63 of total energy consumption in the building sector.Today, many of the European Union countries have been developing their own energy certification methods depending on the EPDB. In order to set a strategy and methodology to run the project of the national calculation methodology for building energy performance certification, a new regulation is published in December 2008 in Turkey as ?Regulation for Building Energy Performance? putting into order the main requirements of the certification procedure and the general boundary of the scope of the certificate.In this thesis, the current studies of Turkey on the energy certification systems are analysed in order to investigate the influence of the building parameters on energy performance of buildings. By this study it is aimed to obtain experiences for the certification system of Turkey, and also to obtain the sensitivity of the parameters on which there may be done some assumptions by certificate experts especially for existing buildings.