Dolgu duvarlı çerçevelerin karbon lifli kompozitlerle güçlendirilmesi
Strengthening of infilled RC frames with carbon fiber composites
  1. Tez No: 293676
  2. Yazar: HALİT COZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM YALÇIN, PROF. DR. KAYA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mimarlık, Earthquake Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışma kapsamında, birbirine bitişik, dolgu duvarlı çift taraflı sıva uygulamasının mümkün olmadığı betonarme yapılarda, tek yüz/çift yüz sıvanın etkisi ve çerçeveye olan katkısı, tek/çift taraflı karbon lifler ile güçlendirmenin yapıda nasıl bir performans göstereceği üzerinde çalışılmıştır. 6 adet, 1/3 ölçekli, tek açıklıklı, tek katlı numuneler üzerinde, bu tür sistemlerin yatay yük taşıma kapasiteleri, rijitlik ve enerji sönümleme gibi özelliklerini karşılaştırmak amacıyla deneysel ve analitik çalışmalar yapılmıştır. Numuneler; boş çerçeve, dolgu duvarlı / tek yüzü ve çift yüzü sıvalı çerçeve, dolgu duvarlı tek yüzü sıvalı tek yüzü/çift yüzü karbon lifli kompozitler ile güçlendirilmiş çerçeve olarak üretilmiş, her numune üzerinde yerdeğiştirme kontrollü yük artırımı yöntemi uygulanarak, numuneler deneye tabi tutulmuşlardır. Elde edilen sonuçlar kuramsal çözümlemeden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre belirli işlem kriterlerine bağlı kalındığında söz konusu tek ve çift taraflı güçlendirme yönteminin her ikisinin de deney elemanlarının göçme davranışları, yatay yük taşıma gücü, enerji sönümleme miktarı ve rijitlik değerleri bakımından olumlu sonuçlar sağladığı ortaya konmuştur. Eşdeğer diyagonal basınç çubuğu kavramı kullanılarak dolgu duvarlar modellenmiş, analitik çalışma deneysel çalışmada elde edilen global davranışı yeterli bir yakınsaklıkla tahmin etmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, it is analyzed that the effect of single/double-faced plaster and its benefit on the frame in adjacent concrete structures with infilled walls where it is not possible to apply double-sided plasters, and how strengthening the walls with carbon fiber composites would perform. 6, single-bay, one-story specimens, at 1 / 3 scale were tested and modeled to compare the lateral load capacity, rigidity and energy dissipation values of the specimens. Specimens were designed as bear frame, infilled frames with single/double side plastered and infilled frames of single side plastered, single side/double side strengthened with carbon fiber composites. The test results were compared with the numerical results obtained from the nonlinear static pushover analysis. Test results showed that both strengthening methods (single or double side strengthening) improved the lateral load capacity, energy dissipation capacity and the rigidity of the specimens under cyclic load. The infilled panels were modeled by using equivalent diagonal compression strut concept and the analytical model predicted the global behavior satisfactorily when compared with the test results.