Numerical simulation of incompressible flow over three dimensional rectangular cavity
Üç boyutlu dikdörtgen bir kavite üzerindeki sıkıştırılamaz akışın sayısal yöntemle analizi
  1. Tez No: 293687
  2. Yazar: ELİF ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. RÜSTEM ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin ana amacı, düşük Reynolds sayılarındaki kavite akışı hakkındaki bilgileri ilerletmek, ve Büyük Eddy Simulasyonları kullanılarak yapılan sayısal tahminlere güvenilirliği arttırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için: (i) bir kanal içerisindeki 2 boyutlu, dikdörtgen, sığ bir kavite üzerindeki 3 boyutlu, sıkıştırılamaz, laminar bir akış araştırılmıştır (ii) Sayısal simülasyonlardan elde edilen tahminler 2 boyutlu kavite akışından elde edilen deneysel verilerle karşılaştırılmış ve kullanılan sayısal yöntem Reh=4000 ve Reh=13000 için doğrulanmıştır, (iii) Doğrulanmış yöntem kullanılarak iki boyutlu kabul edilen kavite akışındaki üç boyut etkileri incelenmiştir, (iv) Üç boyutlu bir kavite üzerindeki üç boyutlu kavite akışı çalışılmış, özellikle kavite akışı içerinde yer alan dönen büyük yapıların davranışları, bunların ayrılmış kayma tabakası üzerindeki etkileri, yine bu yapıların duvar ile yaptıkları etkileşimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main aim is to improve the understanding of the cavity flow at low Reynolds numbers and to increase the confidence in computational predictions of such flows using Large-Eddy Simulation (LES). To achieve these goals: (i) The three-dimensional incompressible flow past rectangular, two-dimensional shallow cavities in a channel is investigated, (ii) the computational predictions are then compared with experimental results corresponding to two-dimensional measurements and the computational procedure is validated at Re=4000 and Re=13000, (iii) three-dimensional effects of the so-called two dimensional flow are investigated using the validated procedure, (iv) The three-dimensional flow over three dimensional cavity is studied with emphasis on the influence of the recirculating flow on the separated shear layer, interactions between the large scale eddies and the trailing edge corner, and the effects of the near-wall coherent structures.