İstanbul metropoliten alanında ofis kira değeri tahmin modeli geliştirilmesi
Development of office rent predicition model for Istanbul metropolitan area
  1. Tez No: 293729
  2. Yazar: DİLEK PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, İstanbul metropoliten alanı ofis alanları için bir ofis kira değeri tahmin modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 1996 ? 2006 yılları arasındaki ofis kira değerleri ve kira değerini etkilediği iddia edilen 34 farklı değişken kullanılarak İstanbul metropoliten alanında seçilen dört ana ofis bölgesi için bir kira tahmin modeli geliştirilmiştir. İki farklı yöntem ile hedonik regresyon modeli iyileştirilmiştir. İlk olarak standart regresyon modeli içinde varolan değişken eleme yöntemi (backward) ile değişken sayısı azaltılarak indirgenmiş bir model oluşturulmuştur. İkinci olarak ise, faktör analizi yöntemi ile birbirleri ile ilişkili değişkenler gruplanarak oluşturulan faktörler regresyon denklemine dahil edilmiştir. Son olarak elde edilen tahmin modellerinin performansı açıklayıcılık güçleri, t-istatistiklerine göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca Akaike Bilgi Kriteri ve Schwarz Bayes Kriteri kullanılarak önerilen modellerin doğruluğu test edilmiştir. Böylece elde edilen en sağlıklı modelin sonuçlarına göre İstanbul metropoliten alanı için en önemli değişkenler belirlenebilmiş ve dünya literatürü bulguları ile benzerlik ve farklılıkları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problem with construction of an office rent prediction model and development of a viable prediction model for Istanbul. For this purpose, a proposed regression model is constructed with using asking rent, gross and net contract rents, as dependent variable for 1996 ? 2006 period. The rent prediction model is improved in two ways. First, full model is developed with thirty-four variables, then a reduced model is constructed by eliminating some variables using ?backward? procedure in standard regression model. Second, factor analysis is conducted to group related variables and then, factors are incorporated into the regression model. Finally, the performance of prediction models are compared according to R-squared and t-statistics. Akaike Information Criteria and Schwarz Bayesian Criteria are also employed to test the accuracy of proposed models. Based on the findings of most accurate model, the significant variables are defined for Istanbul office market. The similarities and differences from literature findings are discussed.