Poly(methyl methacrylate)/silica hybrids : Synthesis and characterization
Poli (metil metakrilat)/silika hibritleri : Sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 293750
  2. Yazar: FATMA DURAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Nanokompozitler, polimer matriksinde homojen olarak yayılan ve boyutları 1 ile 1000 nm aralığında olan çok saf inorganik partiküllerden elde edilen yeni komposizit sınıfıdır. Son yıllarda tabakalı silikat içeren polimerler (PLS) nanokompozitler, malzeme özelliklerinde saf polimerlere ve geleneksel mikro ve makro kompozitlere nazaran çok daha kayda değer iyileştirmelere neden olmalarından ötürü hem endüstri hem de akademi dünyasının çok ilgisini çekmektedirler.Bu çalışmada, farklı yöntemler kullanılarak, PMM/organomodifiye MMT ve P(MMA-co-GMA)/organomodifiye MMT tabakalı nanokompozitler sentezlendi. Aynı zamanda serbest radikal polimerizasyon tekniği kullanılarak farklı monomer oranlarında P(MMA-GMA) kopolimerleri sentezlendi , daha sonra bu kopolimerler kullanılarak sol jel prosesi ile organik/inorganik hibrid malzemeleri elde edildi. Bunun icin P(MMA-GMA) kopolimeri AMPTS ile reaksiyona sokularak hibrid malzeme elde edildi. Sonra modifiye edilmiş bu polimer TEOS çözeltisi ile hidroliz edilerek kimyasal bağ ile bağlanmış organik/inorganik hibritler elde edildi. Urunlerin yapısal, termal, mekanik özellikleri FT-IR, XRD, TGA, DSC ve DMA yöntemleri kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Nanocomposites are a new class of composites derived from the ultrafine inorganic particles with dimensions typically in the range of 1 to 1000 nm that are dispersed in the polymer matrix homogeneously. In recent years Polymer/ Layered Silicate (PLS) nanocomposites have attracted great interests in both industry and academia because they exhibit remarkable improvements in material properties when compared with virgin polymer or conventional micro and macro-composites. In this study, PMM/organomodified MMT and P(MMA-co-MMA)/organomodified MMT layered nanocomposites were synthesized with different methods. Also, P(MMA-co-GMA) copolymers were synthesized in different monomer ratio by using free radical polymerization tehcnique. Then organic/inorganic hybrid materials with sol-gel process have obtained using with P(MMA-co-GMA) copolymers with different composition. P(MMA?GMA) reacts with APTMS to obtain hybrid materials. After the modi ? ed polymer was cohydrolyzed with TEOS in solution,thus organic/inorganic hybrids were obtained with chemical bonds. The structural, thermal and mechanical properties of the products have been determined with FT-IR, XRD, TGA , DSC and DMA.