Production and development of wrought magnesium alloys
Magnezyum levha alaşımlarının üretimi ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 293759
  2. Yazar: ÖZGÜR DUYGULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN KAYA, PROF. DR. ONURALP YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Türkiye'nin ilk magnezyum alaşımı levhası ikiz merdaneli sürekli döküm tekniği ileüretilmiştir. Magnezyum AZ31, AZ61, AZ91, AM50 ve AM60 alaşımı levhalar 4-8mm kalınlığında, 1500 mm eninde başarılı şekilde elde edilmiştir. Levhalar dahasonra homojenleştirme ısıl işlemlerine maruz bırakılmıştır. Levhaların mikroyapılarıyüzey, en ve boy yönlerinde optik mikroskop ve Taramalı Elektron Mikroskobu(SEM) ile incelenmiştir. Daha detaylı mikroyapı incelemeleri Geçirimli ElektronMikroskobu (TEM) ile yapılmıştır. Elementel analizler SEM-EDS (Enerji DağılımSpektormetresi), TEM-EDS ve EPMA (Elektron Prob Mikro Analiz Cihazı)-WDS(Dalgaboyu Dağılım Spektormetresi) sistemleri ile yapılmıştır. X-ışınlarıdifraksiyonu (XRD) teknikleri karakterizasyon ve tekstür incelemeleri amaçlıkullanılmıştır. Malzemelerin mekanik özellikleri çekme deneyi ve sertlik deneyleriile ölçülmüştür. Çekme deneyleri hadde yönü, hadde yönüne 45 derece açı ve 90derece açı olmak üzere üç farklı yönde ekstensometre yardımı ile yapılmıştır. Ayrıcanumune yüzeylerinde ve farklı kesitlerde mikro Vickers ve Brinell Sertlik taramalarıyapılmıştır. Elde edilen levhalar üzerinde soğuk hadde, sıcak hadde ve ısıl işlemdenemeleri yapılmıştır. AZ91 alaşımlarına yaşlandırma çalışmaları uygulanmıştır.Bunlara ek olarak gerdanlık yapısı mikroyapı incelemeleri ve geleneksel dökümyöntemi denemeleri yapılmıştır. Bu tezden elde edilen sonuçlar ışığında otomotiv,savunma ve elektronik endüstrileri için uygun magnezyum levha alaşımlarınınüretimi olası gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Magnesium alloy sheet has been produced by twin roll casting first time in Turkey.Magnesium AZ31, AZ61, AZ91, AM50 and AM60 alloy sheets of 4-8 mm thick,1500 mm wide were successfully achieved. Afterwards, homogenization heattreatments were applied on the sheets. Microstructures of the sheets have beenanalysed by optical microscope and scanning electron microscope, SEM from plan,longitudinal and transverse views. More detailed microstucture investigation wasperformed by transmission electron microscope, TEM. Elemental analyses were doneby SEM-EDS (Energy Dispersive Spectrometer), TEM-EDS and EPMA (ElectronProbe Micro Analyser)-WDS (Wavelength Dispersive Spectrometer) systems. XRD(X-ray Diffraction) techniques were used for both characterization and also texturepurposes. Mechanical properties were investigated by tensile tests and also hardnessmeasurements. Tensile tests were performed at three different directions: rollingdirection, 45 degrees to rolling direction and transverse direction by using anextensometer. Micro Vickers and Brinell Hardness test measurements were done onplan view and different crosssection directions. In addition, produced sheets wereinvestigated by cold rolling, hot rolling and annealing tests. Aging studies were alsoapplied on AZ91 Mg alloy sheets. Moreover, necklace studies and also conventionalcasting trials were performed. From the results of this thesis, production of wroughtmagnesium alloys suitable for automotive, defense and electronics industries seemspossible.