Katyonik polimer kolloidler ile suda çözünen metallo-ftalosiyaninlerin sentezi ve bu ftalosiyaninlerin kolloidal ortamda davranışı
  1. Tez No: 29379
  2. Yazar: N.HAKKI AFYON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
V ÖZET Bir makrohalka olan f ta la siyanin in merkezine kobalt, deıoir, mangan, bakır gibi metallerin yerleştirilmesi ile elde edilen kompleksler bası kimyasal reaksiyonlarda katalizör olarak kullanılmaktadırlar. Bu komplekslerden basıları makroha İkalarında dört tane sülfonat grubu taşıdığından suda çözünürler ve bu gruplar yardımıyla anyon değiştirme reçinelerine de bağlanabilirler. Metallo-f talosiyanin tet- rasülf onatlar suda çözünmeleri nedeniyle sulu fazda yürütülen kimyasal reaksiyonlar için katalizör olarak kullanılabilirler. Kolloidal polimerler (lateksler) 10-500 nra çapında küreciklere sahip emülsiyonlardır. Kolloidal kürecikler pozitif veya negatif yük taşıdıklarından biraraya gelip çökemezler. Bu çalışmada kobalt-, demir- ve bakır- f talosiyanin tetrasülfonat sodyum tuzları hazırlanmıştır. Diğer taraftan emülsiyon polimerizasyonu yöntemi ile stiren ve vinilben- zilklorür ile çapraz bağlayıcı divinilbenzen kullanılarak hazırlanan kolloidal polimerler (lateksler) trime tilam in ile reaksiyona sokulmuş ve kürecikleri üzerinde kuaterner amonyum grupları yaratılarak kolloidal anyon değiştirme re çinelerine dönüştürülmüştür. Daha sonra anyon değiştirme yöntemiyle kolloidal küreciklere bağlanan metallo-f talosi yanin tetrasülfonat komple lis ler in in U.V./Vis spektrumları ince lenra iş t ir. Kolloidal anyon değiştirme reçinelerine bağlanmış olan Co-, Fe- ve Cu-f talosiyanin tetrasülfonat mikrohetero- jen katalizörlerin ilerideki çalışmalarda sudaki bazı orga nik maddelerin yükseltgenmesi için kullanılması planlanmak tadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Phthaloc yan ine, a macrocycle, which can bind metals such as cobalt, iron, manganese, copper etc. in its center can be used as catalyst for some chemical reactions. These complexes that carry four sulfonate groups in their perip herals dissolve in water easily and can be bound to anion exchange resins via these sulfonate groups. Due to the high solubilities of me tallo- phthaloc yan ine tetrasulfonates in water, they can be used as catalyst for chemical reactions in aqueous medium. Colloidal polymers (latexes) are emulsions that have particules in 50-500 nm diameter. Colloidal polymers cannot coagulate because of positive or negative charges on their particules. In this study, the sodium salt of cobalt-, iron-, copper- phthaloc yan ine tetrasulfonates were prepared. Colloidal polymers (latexes) were prepared by using styre- ne, vinylben2ylchloride and crosslinking agent divinylben- sene monomers with emulsion polymerisation technique. Next these latexes were reacted with tr ime thy lam ine to convert them to colloidal anion exchange resins carrying quaterner ammonium groups. After that me tallo- phthaloc yan ine tetra sulfonates complexes were attached to colloidal polymers using anion exchange technique and the UV/Vis spectra of these me tallo- phthaloc yan ine tetrasulfonate bound to collo idal polymers were obtained and discussed. These colloidal anion exchange resin attached Co-, Fe-, and Cu- phthaloc yan ine tetrasulfonate roicroheteregene- ous catalysts are planned to be used to oxidise some organ ics in water in the future.