Firma yetkinliği ve organizasyonel öğrenme ile ilişkisinin analizi
Firm's competence and analysing its relationship with organizational learning
  1. Tez No: 293804
  2. Yazar: DURSUN ÇAKRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Organizasyonların çevrelerindeki hızlı değişimin artan önemi sonucu firmalar değişiklikleri yönetebilmek amacıyla süreçlerini stratejik yönetim çerçevesinde ele almaktadır. Firmalar arasındaki rekabetçilik gibi, öğrenme, yetkinlikleri tanımlama, yaratma ve geliştirme de yarışmanın önemli bir karakteri olmaya başlamıştır. Aynı kaynaklara sahip firmalardan bazıları diğerlerine nazaran daha iyi performans elde edebilmektedir. Bu konu stratejik yönetim literatüründe uzun sürelerden beri tartışılmaktadır. Sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmek için firmaların temel yetkinliklere sahip olması ve bu yetkinlikleri sürekli olarak geliştirmesi gerekmektedir. Sürdürülebilir rekabetçi avantaj organizasyonun sahip olduğu en az bir temel yetkinliğe dayanmaktadır. Temel yetkinlikler firmanın değişen pazar ve çevre koşullarına adapte olmasına izin vermektedir. Bu nedenle, organizasyonların sürekli olarak öğrenmesi gerekmekte ve bu öğrendikleri ile birlikte firmanın temel yetkinliklerini güçlendirmeli ve firmanın rekabetçi avantajını sürdürmeye devam etmelidir. Öğrenmenin verimliliği; bilginin elde edilmesi, işlenmesi, saklanması ve tekrar erişimine bağlıdır. Temel yetkinlik, organizasyonun birlikte öğrenme sürecinden kaynaklanan özel uzmanlığını yansıtmaktadır. Firma sahip olduğu temel yetkinlik ile çeşitli pazarlara ve değişen çevre şartlarına yanıt verebilmekte ve kaynaklarını rekabetçi avantajı elde edecek şekilde kullanabilmektedir.Bu çalışmada, Türkiye'de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 103 firmanın, yetkinlikleri, organizasyonel öğrenme yeteneği, firma yapısı, içinde bulundukları çevrenin cömertlik ve belirsizlik durumları ele alınarak bir model oluşturulmuştur. Firmanın organizasyonel öğrenme seviyesi ise dört ana başlık altında değerlendirilmiştir. Bunlar yönetimsel bağlılık, sistem perspektifi, açıklık ve deneme ve bilgi transferi ve entegrasyondur. Firma yapısı incelenirken, kararların merkeziliği (merkezkaçlık), işlerin belirlilik durumu, yönetici davranışları (delegasyon) ve stratejik karar verme durumu gibi değişkenler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid change of environment in the organization as a result of the growing importance of firms in order to manage change processes are discussed within the framework of strategic management. Competitiveness between the companies, such as learning, identification of firm?s competence and its creation and development of the competition has become an important character. Some companies also have the same resources to obtain better performance than the others can. Long time since this issue is discussed in the literature of strategic management. To achieve sustainable competitive advantage, companies must have core competencies and skills that are needed to develop an ongoing basis. Sustainable competitive advantage is based on at least one core competence of the organization. Core competencies allow the organization to adapt the changing environment and market conditions. Thus, organzations must learn continuously and empower its competences wtih what they learn and should continue to maintain the firm's competitive advantage. The effectiveness of the learning depends on the acquisition, processing, storaging and retrieving of the knowledge. Core competence reflects the special expertise of the organization which derive from collective learning process. Firms can respond to various markets and changing environment conditions and utilize resources to obtain a sustainable competitive advantage wtih its core competence.In this study, i investigate 103 firm?s competences, organizational learning capability, company structure, munificiency of the environment, uncertainty of the environment these firms are operated in various sectors in Turkey. Firm?s organizational learning level evaluate under 4 main title. These are managerial commitment, system perspective, openness and experimentation and knowledge transfer and integration. While analysing firm?s struture, centrality of the decision, decentralization of decision, certainty of business, delegation and manager?s strategic decision making situation are discussed.