İstanbul ili Esenler ilçesi deprem hasar tahmin analizi
Earthquake damage estimation analysis for Istanbul Esenler district
- Tez No: 293805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİMMET KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Zeytinburnu ilçesi ve ardından tüm İstanbul ili için uygulanan Sonuç Bazlı Risk Yöntemi ve Deprem Kayıp Tahmini Analizi çalışması kapsamında geliştirilen HAZTURK adlı yazılım kullanılarak Esenler ilçesi için deprem kayıp tahmin analizi gerçekleştirilmiştir. Kullanılan yazılım Türkiye için özel geliştirilmiş olup, tek bir senaryoya bağlı olmadan kullanıcı tarafından yapılacak farklı senaryo tanımlamaları ile analiz gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Çalışma sonunda elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study an earthquake loss estimation analysis is carried out for Esenler District by using the HAZTURK software which was developed in Consequence-Based Rısk Management And Earthquake Loss Estimation Analysis study by Zeytinburnu district and Istanbul. The software was developed special for Turkey and provides the possibility of making loss analysis based on different earthquake scenarios created by user. In the end of study, the data obtained from analaysis of the results was evaluated