Betonarme bir binanın deprem etkisinde doğrusal olmayan statik ve dinamik yöntemle değerlendirilmesi
Evaluation of a reinforced concrete building under seismic excitations with nonlinear static and dynamic methods
- Tez No: 293936
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde 1975 Türk Deprem Yönetmeliği'ne uygun olarak tasarlanmış mevcut betonarme binaları temsil eden örnek bir okul binasının deprem performansının belirlenmesi için, 2007 .Türk Deprem Yönetmeliği'nde bulunan doğrusal olmayan hesap yöntemlerinden Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü yöntemi ile statik olarak ve Zaman Tanım Alanında Hesap Yöntemi ile dinamik olarak çözümlenerek binanın performans ve güvenliği ayrı ayrı belirlenmiş ve bu iki yönteme ait sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study by determining the performance of an existing reinforced concrete building that represents school building which is designed according to 1975 Turkish Seismic Code by using the Static Pushover and Nonlinear Time History Analysis methods given 2007 Turkish Seismic Code,it is aimed to evaluate performance level of the building for the two methods seperately and obtained results are compared and also the two methods are evaluated.