Betonarme perdelerde kesme kuvveti dinamik büyütme katsayısının doğrusal olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemi ile incelenmesi
Assesment of dynamic shear force amplification factor in cantilever wall systems by using nonlinear time history analyses method
  1. Tez No: 293941
  2. Yazar: BERNA SELİN BOZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU DARILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada DBYBHY 2007'de süneklik düzeyi yüksek perdelerin tasarım kesme kuvvetlerinin belirlenmesinde kullanılan ßv katsayısı, 50 katlı perde+çerçeve sistemden oluşan bir yapı (R=7,I=1) gözönüne alınarak incelenmiştir. Söz konusu betonarme sistem kuvvet bazlı yöntemlerden biri olan Mod Birleştirme Yöntemi kullanılarak boyutlandırılmıştır. Daha sonra boyutlandırılan sistemin perdeleri ayrı bir sistem olarak modellenmiş ve yönetmelik ivme spekrumu ile uyumlu olacak şekilde ölçeklendirilen 20 deprem verisi kullanılarak Zaman Tanım Alanında doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan analizleri yapılmıştır. Elde edilen perde taban kesme kuvvetleri, pekleşmeyi gözönüne alan moment kapasitesi, düşey yükler ve deprem yüklerinin ortak etkisi altında hesaplanan momentler ve kesme kuvvetleri kullanılarak her kat için ßv dinamik kesme kuvveti büyütme katsayısı bulunmuş ve sonuçlar mevcut yönetmeliklerdeki değerler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the factor ßv which is used to calculate the design shear forces of the walls of high ductility level, is determined by examining on a 50 storey building composed of structural walls and frames. The element of this structural system is dimansioned by using mode combining method. After this step, the structural walls of system are modeled as a separate system and then linearly elastic and nonlinearly elastic analyses are executed in the Time History Method by using 20 different seismic loads scaled compatibly. Shear force amplification factor (ßv) is determined for each level by using moment and shear forces which is efected by base shear forces, vertical loads and seismic loads. The results of ßv have been compared with the values at existing regulations.