Betonarme perdelerde kesme kuvveti dinamik büyütme katsayısının doğrusal olmayan zaman tanım alanında hesap yöntemi ile irdelenmesi
Determination of shear force dynamic amplification coefficient for reinforced concrete structural walls by using nonlinear time history analysis
- Tez No: 310397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU DARILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yapılan bu çalışmada, DBYBHY 2007'de süneklik düzeyi yüksek perdelerin tasarım kesme kuvvetlerinin belirlenmesinde kullanılan ? v katsayısı 50 katlı perde+çerçeve sistemden oluşan bir yapı (R=7, I=1) göz önüne alınarak irdelenmiştir. İlk olarak söz konusu örnek yapı kuvvet bazlı yöntemlerden biri olan Mod Birleştirme Yöntemi kullanılarak boyutlandırılmıştır. Daha sonra tasarlanan sistemin perdeler ayrı bir sistem olarak modellenmiş ve ölçeklenmiş 20 farklı deprem kaydı kullanılarak Zaman Tanım Alanında doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan analizleri yapılmıştır. Elde edilen perde taban kesme kuvvetleri, pekleşmeyi göz önüne alan moment kapasitesi, düşey yükler ve deprem yüklerinin ortak etkisi altında hesaplanan momentler ve kesme kuvvetleri kullanılarak her kat için ßv dinamik kesme kuvveti büyütme katsayısı hesaplanmıştır. Elde edilen değerler kullanılmakta olan yönetmeliklerle karşılaştırılıp, sonuç ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study which is presented as a thesis for the fulfillment of a Masters degree, 2007 version of the Turkish Seismic Design Code are used as basis. The ground motion records used in parallel with 2007 version of the Turkish Seismic Design Code are scaled according to legislation acceleration spectrum representing the ground motion which has 10 % probability of exceedance in 50 years. The structural wall is designed according to Mode Combination Method. (R=7, Z1) Then the structural wall is performed in time history analysis and the shear forces obtained through structural wall length are scaled to design shear forces in compliance with the relation given in the Turkish Seismic Design Code and thus dynamic shear force coefficients are calculated.