Türk linyitlerinin havada oksitlenme ve tutuşma eğilimlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 29395
  2. Yazar: ZEHRA ALTIN (YALÇIN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Linyit gibi düşük dereceli olan kömürler, tutuşma sıcak lığının altında havanın oksijeni ile“Düşük Sıcaklık Oksidas- yonu”nu verirler. Egzotermik olan bu reaksiyonun hızı, sıcak lığın artmasıyla artar. Sözü edilen reaksiyon sonunda kömürün koklaşma özelliği ve ısıl değeri azalır. Kömürün bünyesinde yeralan ısı dağılım hızı, oluşum hızından düşük olduğunda sıcaklık artışı gözlenir ve tutuşma sıcaklığına ulaşıldığında kendiliğinden tutuşma başlar. Bu çalışmada Elbistan, Ilgın ve Karlıova linyit numune lerinin“Düşük Sıcaklıklarda Oksidasyonu”, oksidasyon sonrası meydana gelen yapısal değişiklikler, ağırlık artışları ve açığa çıkan gaz ürünler incelenmiştir. Ayrıca numunelerin kısa analizleri de yapılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Low degree coals such lignites give“Low Temperature Oxidation”with oxygen, below their ignition temperatures. The rate of this exothermic reaction increases as temperature goes up. Coking feature and heating value of coal decreases at the and of reaction. When the rate of heat distrubution is lower than the rate of formation, increase in heat occurs, and as soon as coal reaches its ignition temperature, it starts to burn. In this work,“Low Temperature Oxidation”of lignite samples from Elbistan, Ilgxn and Karlıova was studied. Their structural changes and increase in weight after oxidation and the gas products released during oxidation were studied. The proximate analysis of samples were also done. m