Perdelerden oluşan oniki katlı bir betonarme yapının performansının belirlenmesi
Seismic performance assessment of a 12-storey reinforced concrete shear wall structure
  1. Tez No: 293963
  2. Yazar: NECATİ GÖKTUĞ AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, DBYBHY 2007 esas alınarak tasarımı yapılmış perdelerden oluşan betonarme bir binanın performans düzeyi belirlenmiştir. Yapının performans düzeyi belirlenirken doğrusal elastik hesap yöntemlerinden mod birleştirme yöntemi, doğrusal elastik olmayan hesap yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi kullanılmıştır. Analiz sırasında yapılan yaklaşımların sonuçlara etkisini incelemek için doğrusal elastik olmayan performans analizi iki ayrı sonlu eleman programı kullanılarak yapılmıştır. Bu program sonuçları karşılaştırıldığında yeterli derecede uygun sonuçlar elde edilmiştir. Mod birleştirme yöntemi kullanılarak yapılan performans analizi sonuçlarında kesit hasar durumları doğrusal elastik olmayan yönteme göre daha elverişsiz elde edilmiştir. Bu sonuç, doğrusal elastik yöntem ile performans analizinin daha emniyetli çözüm koşulları öngördüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis gives an overview of the displacement-based analysis and conducts a seismic performance assessment for a multi-storey reinforced concrete structure using nonlinear methods and provisions proposed by the Turkish Seismic Code 2007. To assess the seismic performance of the structure, response spectrum analysis and incremental equivalent earthquake load analysis are applied for obtaining seismic performance. To compare the results of two analysis for the concrete shear wall structure using two different nonlinear software tools. The results obtained by using response spectrum analysis are more inadequate than the incremental equivalent earthquake load analysis results. This shows that seismic performance assessment using linear elastic analysis includes more confident analysis methods than the pushover analysis.