Titanyumun anodik oksidasyon işlemi ile kaplanması
Coating of titanium by anodic oxidation process
  1. Tez No: 293970
  2. Yazar: HAKAN KARAKAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tez çalışması dahilinde ticari saf titanyumun anodik oksidasyon davranışı ve karakterizasyonu, anodik oksidasyon işlemi uygulanarak titanyum oksit kaplı yüzeyde nanotüp oluşumları ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Anodik oksidasyon işlemi uygulanan numunelerin davranışları incelenmiş olup, karakterizasyon deneyleri ile yüzey pürüzlülüğü ve ıslatılabilirlik özellikleri tespit edilmiştir. Ayrıca deney çalışmalarındaki numunelerin taramalı elektron mikroskobu kullanılarak görüntüleri de çekilmiştir. Yüzeyinde titanyum oksit nanotüp oluşumları bulunan numunelerin pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Aynı numunelerin yüzeyine saf su damlatılmasıyla su damlası ile yüzey arasındaki temas açısının ölçülmesi yöntemi kullanılarak ıslatılabilirlik değerleri tespit edilmiştir. Anodik oksidasyon deney çalışmalarında hidroflorik asit çözeltisi kullanılarak uygulanan voltaj ve voltaj sürelerinin yüzeyde oluşturulmak istenilen titanyum oksit nanotüp yapısının en önemli ve fiziksel özelliklerini en çok etkileyen deney parametreleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis within the commercial pure titanium, anodic oxidation behavior and characterization of titanium oxide-coated surface by applying anodic oxidation process in the formation of nanotube-related studies have been done. Anodic oxidation process applied to the behavior of the samples examined, and experiments with a surface roughness characterization and wettability properties were determined. Moreover, in experiments images of the samples also were taken with a scanning electron microscope. Roughness of the sample with titanium oxide nanotube formation on the surface was measured. Wettability values were deetrmined by the method of droppling pure water droplets on the same sample surface and measuring the angle between the droplet and surface.Anodic oxidation in experimental studies using hydrofluoric acid solution and the applied voltage while the voltage required to be formed on the surface of titanium oxide nanotube structures and physical properties of the most important experimental parameters that most affect predicted was determined.