Yüksek fırın cürufu katkılı betonda su/çimento oranının etkinlik katsayısına ve kırılma parametrelerine etkisi
Effects of water/cement ratio on the activity coefficient and fracture parameters of blast furnace slag concrete
  1. Tez No: 293986
  2. Yazar: HELİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, yüksek fırın cürufu katkılı betonlarda, cürufun etkinlik katsayısına ve kırılma parametrelerine etkisi incelenmiştir. Numuneler hazırlanırken sabit su/çimento oranı yerine toplam su içeriği sabit tutulmuş olup iki tip bağlıyı (CEMI 42,5N ve CEMI 42,5R) kullanılmıştır. Cürufun etkinliğini ve kırılma parametrelerini incelmek amacıyla çimento miktarı belirli oranlarda azaltılarak ve yerine cüruf eklenerek ikisi şahit olmak üzere toplamda on adet beton üretilmiştir. Cürufun etkinlik katsayısının belirlenmesi aşamasında literatürde belirtilen Bolomey ya da Abrahms'ın formüllerinden herhangi birisi esas alınarak etkinlik katsayısı belirlenmemiş, bunun yerine numunelerin basınç dayanımı yanında eğilme ve yarma çekme dayanımı ile kırılma enerjileri de dahil olmak üzere bir çok performans kriteri esas alınarak, şahit betonun performans değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçları literatürdeki çalışmalarla karşılaştırdığımızda cürufun etkinliğinin ?1? olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, blast furnace slag blended concretes, slag activity coefficient and fracture parameters were investigated. Samples are prepared hard water/cement ratio is kept constant instead of the two types of total water content, and two type cement (CEMI 42,5N and CEMI 42,5R) were used. İnstead of Blast furnace slag was added instead of reducing certain extent cement. The basis of performance criteria of samples compared with witness of concrete performance instead of Bolomey or Abrahms?s formulas that mentioned in the literature used in order to determine activity coefficient. The comparison of the results with the exampes given in the literature was in a good agreement and activity of blast furnace slag was obtained one.