Kendiliğinden yerleşen betonlarda mineral katkıların beton özelliklerine etkisi
Effect on mineral additives on concrete properties in self compacting concrete
  1. Tez No: 478316
  2. Yazar: YASİN GÜLNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. FAHRİYE KILINÇKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kendiliğinden yerleşen beton (KYB), vibrasyon gerektirmeden kendi ağırlığıyla betonarme öğe kalıbına, donatıların çevresine boşluksuz olarak yerleşebilen betondur. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. KYB özeliklerini etkileyen önemli etkenlerden biri, çimentoyla mineral katkının etkileşimidir. Bu çalışmanın amacı, KYB'lerde mineral ve kimyasal katkıların beton özeliklerine etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada katkısız, çimento yerine % 20 mineral katkı (uçucu kül (UK), öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (ÖGYFC), tras, taban külü) ikameli ve çimento kütlesine oranla % 2 süper akışkanlaştırıcı katkılı 10 seri beton üretildi. Betonda su/çimento oranı 0,60 alındı. Taze halde serbest yayılma, birim kütle deneyleri yapıldı. Sertleşmiş halde 7. ve 28. günlerde ultrases hızı, basınç dayanımı, birim kütle ve su emme deneyleri yapıldı. Sonuç olarak, farklı mineral katkılı betonlar şahit betonla karşılaştırıldı. Bu çalışma sonucunda UK ve ÖGYFC'nin betonda taze ve sertleşmiş beton özeliklerini iyileştirdiği ÖGYFC'nin ise en uygun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Self-compacting concrete (SCC) is a specialized concrete that can flow to and fill the formwork and the space around reinforcing bars and compact under its own weight without requiring vibration. Nowadays it is widely used. One of the important factors affecting the properties of SCC is the interaction of cement and chemical additives. The aim of this study is to examine the effect of chemical and mineral additives on the properties of SCC. In this context 10 series of concrete; one with no additive (control), and the others with mineral additive (fly ash (FA), ground granulated blast furnace slag (GGBFS), tras, bottom ash) as 20 % mass replacement for cement, with water/binder ratio of 0.60, and 2 % super plasticizer additive were produced. Slump flow and density tests were carried out on fresh concrete, density, compressive strength, ultrasonic pulse velocity and water absorption tests were made at 7th and 28th days on hardened concrete. The test results showed that FA and GGBFS improved the fresh and hardened properties of concrete, GGBFS being the most suitable.