Pirinç kabuğu külünden üretilen kalsiyum silikatın ve aktif karbonun ağır metal adsorpsiyon kapasitelerinin kıyaslanması
Comparison of heavy metal adsorption capacity of calcium silicate produced from rice hull ash and activated carbon
  1. Tez No: 293992
  2. Yazar: POLAT TUĞRUL YAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Su yaşamımız ve doğa için vazgeçilmez bir madde olup teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünyada temiz su kaynakları giderek azalmaktadır. Özellikle endüstriyel atıklar, suları ağır metallerce zengin hale getirirken, bu durum canlı hayatını önemli ölçüde tehdit etmektedir. Bilindiği üzere ağır metaller canlıların sağlığı için oldukça zararlı olup besin zincirinde birikmesi sonucu insanlar için de oldukça tehlikeli hale gelmektedir. Bu nedenle bu ağır metallerin atık sulardan giderilmesi ekolojik sistemin korunması açısından da önem taşımaktadır. Atık sulardan ağır metallerin giderilmesinde adsorpsiyon yöntemi oldukça yaygın bir yöntemdir. Adsorpsiyon yöntemi sonucu ağır metaller adsorbanın ya gözeneklerine hapsolur ya da kimyasal olarak bu adsorbanlara bağlanır. Adsorpsiyon yönteminde giderimi sağlayan ajanlara adsorban adı verilir. Adsorbanların iyi adsorpsiyon yapabilmesi için yüzey alanlarının geniş ve gözenek çaplarının yüksek olması gerekir. Endüstride kullanımı en yaygın olan ve en çok bilinen adsorban aktif karbondur. Aktif karbon bu alanda yeterli verimi sağlamasına karşın üretiminin yüksek maliyetli oluşu ve bu durumun ticari olarak satış fiyatına da yansıması, aktif karbona alternatif olabilecek adsorbanların bulunmasını önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada da atık sulardan bakır, kurşun ve çinko iyonlarının giderilmesi yapılmıştır. Adsorban olarak ise aktif karbonla birlikte pirinç kabuğu külü, tekrar yakılmış pirinç kabuğu külü, bundan üretilmiş kalsiyum silikat ve kalsiyum silikat-aktif karbon karışımı adsorban olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is an indispensible item for our life and nature and fresh water resources in the world is decreasing with the development of technology. Particularly by industrial wastes, water becomes rich by heavy metals and this situation dramatically threats organisms. As is known, heavy metals are quite harmful to the health of living organisms the results accumulated in the food chain is becoming very dangerous for people. Therefore, removal of heavy metals from waste water, is important for protection of ecological systems. In removing heavy metals from waste water adsorption method is relatively common procedure. As the result of adsorption method heavy metals are trapped in the pores of adsorbents or chemically binds these adsorbents. The agents provide the adsorption removal method is called the adsorbent. The large surface area and high pore diameter can be better for adsorbents for better adsorption. The most widely used and best known adsorbent in industry activated carbon. In this area activated carbon provides sufficient yield. Despite the high cost of production and commercialization of these cases also reflect the sale price, made finding of alternative adsorbents important.In this study, removal of copper, lead and zinc ions from waste water, were made. With the activated carbon, rice hull ash, reburned rice hull ash, calcium silicate produced from rice hull ash and mixture of calcium silicate-activated carbon is used as adsorbent.