An algorithm for decoupling and pole assignment of linear multivariable systems
Çok giriş çok çıkışlı sistemler için ayrıştırma ve kutup atama algoritması
- Tez No: 293991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURAN SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, çok giriş çok çıkışlı sistemler için ayrıştırma ve kutup atama problemi incelenmiş, çok giriş çok çıkışlı, karesel, lineer sistemler için ayrıştırılabilirlik koşullarını test eden ve sistemin sonlu kutup-sıfır yapısını inceleyen bir algoritma geliştirilmiştir. Ayrıştırılabilirlik koşulları incelendikten sonra kutup atama işlemi için bir durum geribeslemeli kontrolör tasarlanmıştır. Kutup atama işlemi ayrıştırma işleminden sonra yapıldığında sistemin köşegen yapısı bozulduğundan iki işlem aynı zamanda yapılmıştır. Bu algoritmanın geliştirilmesi sürecinde ilk olarak mevcut ayrıştırma yöntemleri genel olarak araştırılmıştır. Ardından, lineer çok giriş çok çıkışlı sistemler özellikle lineer zamanla değişmeyen sistemler incelenmiştir. Bir kontrol işlemi gerçekleştirebilmek için kutup atama yöntemleri araştırılmıştır. Mevcut yöntemi iyileştirmek adına katsayı diyagramı yöntemi kullanılmış ve kutupların son konumları bu yönteme göre bulunmuştur. Geliştirilen yöntemin amacı ayrıştırma işlemi sırasında meydana gelen gereksiz kutup- sıfır sadeleştirmesinden kaçınmaktır. Bunun sebebi gereksiz halde gerçekleştirilen kutup-sıfır sadeleştirmesinin sistemde kararlılık sorunlarına yol açabilmesidir. Bu durumu engellemek için geliştirilen metod sistemin karakterisitik özelliklerini tamamen belirleyerek yerleştirilebilir kutup sayısını ve sadeleştirilebilir sıfırların sayısını bulmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, decoupling and pole assignment of linear multivariable systems problem is analyzed and a reliable numerical algorithm is developed which tests the conditions for the row-by-row decoupling conditions of a linear, multivariable, square and controllable system and computes the system with a particular pole-zero finite structure. After testing decoupling conditions, a state feedback controller is designed for pole assignment. For the development process of this algorithm, first of all, general information about decoupling methods in the recent literature is given. Then the main specifications of linear multivariable systems actually linear time invariant systems are examined. In order to operate a control process, pole assignment methods are analyzed. In order to compensate the recent method, coefficient diagram method is used to find the final pole positions. The aim of this method is avoiding the unnecessary pole-zero cancellations that required for decoupling process. Unnecessary pole-zero cancellation lead up many stability problems in systems. The employed method for this process is a complete characterization of closed loop the system. By making this characterization, all pole-zero stuctures of system can be obtain and with this data the number of attainable poles, the invariant zeros that could be used for pole-zero cancellation can be found.