Kadıköy Yeldeğirmeni'nde Notre Dame du Rosaire Şapeli restorasyon projesi
Restoration project of Notre Dame du Rosaire Chapel in Kadikoy Yeldegirmeni
- Tez No: 294000
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KUTGÜN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un Kadıköy İlçesinin Yeldeğirmeni semtindeki Rasimpaşa Mahallesinde, İskele ve Taşlıbayır Sokaklarının kesişiminde yer alan“La Nouvelle Eglise et le Pensionnat Sainte Euphemie”adlı Fransız Katolik Rahibe Okulu binasının bünyesindeki ?Notre Dame du Rosaire Şapeli? ele alınmıştır. 20. yy'ın başında“Oblates de l'Assomption”rahibeleri tarafından inşa ettirilip yönetilmiş olan yapı ?Neo-rönesans? tarzındadır. Yapı II. Dereceden Tarihi Eser sınıfına girmekte olup, 1935'te 3. Orta Mektep adıyla Maarif Vekâleti'ne bağlanmıştır. Çalışma kapsamında şapelin günümüzdeki durumunun belgelenmesi, tarihsel gelişim sürecinin araştırılması, yapının korunup gelecek nesillere aktarılabilmesi için gerekli müdahalelerin ve yeniden kullanımına yönelik önerilerin yapılması amaçlanmıştır. Yapının yeniden işlevlendirmesi amacıyla bölgenin ihtiyaçları ve Kadıköy'deki Katolik nüfusun azlığı göz önünde bulundurularak kütüphane önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis ?Notre Dame du Rosaire Chapel? is discussed, which is a part of a French Catholic Sister School that is called ?La Nouvelle Eglise et le Pensionnat Sainte Euphemie" and is in Kadikoy province, Yeldegirmeni-Rasimpasa district. The school, which is ?Neo-renaissance? style, was built and ruled by the ?Oblates de l?Assomption? sisters at the beginning of 20th century. The building is registered as II. Degree Historical Monument and was transferred to the Ministry of Education changing the name as ?3.Orta Mektep? in 1935. It is aimed to document the current situation, explore the historical development period, propose interventions to protect the building, carry it over to the following generations and make proposals for reuse of the chapel. Considering the needs of the district and the minority of the existing Catholic population in Kadikoy, library function was proposed for the reuse of the building.