Kooperatiflerde ceza sorumuluğu
Criminal responsibility at cooperatives
- Tez No: 294011
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEHİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kooperatif, insan ihtiyaçlarının karşılıklı yardımlaşma yoluyla giderilmesini sağlamak ve ortakların çıkarlarını korumak amacıyla oluşturulan ekonomik kuruluştur. Kooperatifler insanların ihtiyaçlarını karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle ve en az maliyetle karşılamak amacıyla, ortaklarının karşılıklı güvenlerine dayalı olarak kurulan tüzel kişilerdir. Kooperatifler hem kişilerin tek başlarına yapmaya güçlerinin yetmediği işleri bir araya gelerek yapmaları sağlar hem de toplumun kalkınmasına katkıda bulunur.Tüzel kişiliğini kazanmış ve iktisadi hayatta faaliyet sürdüren kooperatifin faaliyetleri kapsamında genel kurulun tabii üyesi olan ortaklar, yönetim kurulu üyeleri, denetçiler, kooperatif müdürleri ve kooperatif memurları ceza yaptırımı içeren bazı kanunlara muhatap kılınmıştır.Çalışmamızda, kooperatif kavramı, kooperatiflerin tarihsel gelişimi, kooperatiflerin kuruluşu, kooperatif organları, ceza sorumluluğu ve temel ilkeleri genel hatları ile incelenmiştir. Tezimizin konusunu oluşturan kooperatiflerde ceza sorumluluk türleri ise ayrı bir bölümde, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununda tanımlanan suç türleri ayrı ayrı Yargıtay İçtihatları ve doktrindeki görüşler çerçevesinde irdelenmiştir.Bu tez çalışması ile; ülkemizde henüz gelişme aşamasında olan kooperatif kurumunun yönetim, denetim ve genel kurul üyelerinin cezai sorumluluklarına ilişkin temel cezai normları Yargıtay içtihatları ile birlikte ortaya konulması, sorumlu üyelerin bilinçlenmesini sağlayarak böylece kooperatifçilik faaliyetlerinin daha çok gelişmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The cooperative, through the elimination of human needs, provide mutual aid and economic organization formed to protect the interests of shareholders. Cooperatives, mutual aid needs of the people, solidarity, and at least cost to meet bail and was founded by legal persons. Co-operatives and forces people to do alone is not enough to make things come together and contribute to the development of society.Legal personality of the winner and economic life, of course, is a member of the general assembly engaged within the scope of cooperative activities, partners, board members, auditors, managers of cooperatives and cooperative with officers, some of the laws deal with criminal sanction rendered.In our study, the cooperative concept, the historical development of cooperatives, cooperative organizations, cooperative bodies, examined in general terms and basic principles of criminal responsibility. Cooperatives have been the subject of the thesis in a separate section of the types of criminal responsibility, the Turkish Penal Code No. 5237, 1163, Cooperatives Act and the Turkish Trade Law in 6762 defined the types of crime were examined separately within the framework of the Supreme Court case law and doktrindeki specs.With this thesis, the co-operative institution of our country, yet the stage of development administration, supervision and responsibilities of the general assembly of members of the criminal jurisprudence of the Supreme Court together with the basic norms of criminal prove, in charge of providing awareness of members of cooperative activities thus contributing more to the development.