Kooperatifler ve zimmet suçu
Embezzlement in cooperatives
  1. Tez No: 508598
  2. Yazar: VOLKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Toplumların ekonomik ve sosyal açıdan en yüksek faydaya erişebilmek adına zaman içerisinde sistemleşen ekonomik yönetim modellerinin tamamı üçüncü yol olarak nitelendirilen kooperatifçilik fikri ile ortaya atıldığı günden bu yana paralellik kurma çabası içerisindedir. Gerçekten de kişisel düzeyde kendi kendine yardım etme gayesi sayesinde günümüz ihtiyaçlarına cevap olma ümidi taşıyan kooperatifçilik sanayi devrimi sonrasında Avrupa'da baş gösteren yeni üretim modeli kaynaklı sorunlara çözüm olarak gündeme getirilmiştir. Hemen hemen aynı zaman diliminde Osmanlı devletinde başlamak üzere ülkemizde de kooperatifçiliğin geliştirilmesi adına birtakım gayretler gösterilmeye başlanmıştır. Kuruluşunu tamamlayarak tüzel kişiliğini kazanıp ekonomik hayatta faaliyet göstermeye başlayan kooperatif, organları vasıtasıyla temsil edilir. Bu organlarda görev alan kişiler kooperatif adına yaptıkları iş ve işlemlerden ötürü kaynağını kanunlardan alan birtakım cezai yaptırımlarla karşı karşıyadır. Çalışmamızda, kooperatif kavramı ve kooperatiflerin tarihsel gelişimi, kooperatiflerin kuruluşu ve organları, ceza sorumluluğunun temel ilkeleri genel hatları ile incelenmiştir. Tezimizin konusu kapsamında kooperatiflerde zimmet suçu 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve Yargıtay kararları kapsamında değinilmiştir. Bu tez çalışması ile kooperatiflerin tarihi gelişim süreçlerine yer verilerek kavramın faydalarının ülkemizde bilinmesini sağlamak, zimmet suçunun muhatabı olan yönetim kurulu ve kooperatif memurlarının görevleri açısından karar alma noktasında bilinçlenmelerine katkı sunmak, bu vesile ile kooperatifçilik faaliyetlerinin daha sağlıklı devam edebilmesine ayrıca ülkemizde kooperatifçilik çalışmalarından beklenmekte olan faydaların sürdürülebilir ve de sağlam temeller üzerinde yükselmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All of the economic management models that are systematized in order to make the societies obtain the highest benefit economically and socially have been in a struggle for building a parallelism with the idea of cooperation which is defined as the third way since it was put forward. Cooperation has really been hoped to be an answer for today's needs because of the purpose of helping themselves at the individual levels. It has been made a current issue as a solution for the problems generating from the new production model which arose in Europe after the industrial revolution. Almost at the same time period, some efforts were shown in order improve the cooperation in our country starting from the Ottoman Empire. In the first part of our study, the conceptual explanations of cooperation were firstly presented. Then, its historical development was introduced specific to France and Germany. Next, the establishment studies of the cooperation in the Ottoman Empire in modern sense and the studies in the Turkish Republic were focused. Finally, the establishment stages of the cooperation, authorized organs of the cooperation and the principles of the cooperation were explained. The cooperative is represented by its organs after starting to operate in economic life by gaining its legal entity following the foundation. The individuals who take charge in these organs are faced with some penal sanctions which are based on the related laws due to the works and transactions they perform on behalf of the cooperative. For this purpose, embezzlement in cooperative which is the main subject of this particular thesis was investigated within the framework of the Law of Cooperatives with no.1163, Turkish Penal Code with no. 5237 and the decisions of the Court of Appeal. This thesis aimed to contribute to the awareness development of the executive board members and the officers of the cooperatives who are respondent the embezzlement about decision-making, to help the cooperative activities continue more salubriously, to avail to the sustainability of the benefit which is expected from the cooperative activities in our country and help the cooperation develop on a strong foundation.