Refah devletine yönelik tutumlar ve vergi adaleti algısı: Türkiye üzerine bir araştırma
Attitudes toward welfare state and tax fairness perception: A case study on Turkey
- Tez No: 294014
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Sosyoloji, Economics, Finance, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışma geniş bir saha araştırmasıyla; Türkiye'de sosyal sınıf farklılıklarına göre refah devletine yönelik tutumların ve vergi adaleti algısının değişip değişmediğini, vergi adaleti algısının refah devletine yönelik tutumlar üzerinde etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma modeli kurulurken ISSP'nin devletin rolü ölçeği ve genişletilmiş haliyle Gerbing (1988)'in vergi adaleti algısı ölçeği kullanılmıştır.Araştırma kapsamında, 1272 denekten elde edilen veriler dikkate alınmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirlilikleri Cronbach Alfa Katsayısı yöntemi ile test edilmiştir. Ölçeklerin geçerliliklerinde ise, Faktör Analizi yöntemi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlilik ve geçerlilikleri belirlendikten sonra araştırma hipotezleri, Fark Testleri (ikili gruplarda bağımsız örneklem t-testi, üç veya daha fazla gruplu özelliklerde ise tek yönlü Anova testi, parametrik olmayan verilerin analizinde Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney testleri) ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda, Türk halkının devletçi ve dayanışmacı yapısını korumaya devam ettiği ancak refah devletine yönelik tutumlarının ve vergi adaleti algılarının sosyal sınıflara göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca vergi adaleti algısı arttığında refah devletine yönelik tutumlar da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study argue that according to class differences stances are based on welfare state and change of tax fairness perception in Turkey. Besides this thesis was prepared through a broad range of field study which examines effects of tax fairness perception on attitudes toward welfare states. The role of government (ISSP, 2006) and Gerbing (1988)?s tax fairness perception scale as an extended format was used in the research model.Interviews were conducted with a study group of 1272 Turkish people in this scope of this study. The reliability of scales that are being used in survey has been tested by Cronbach?s Alfa Method and the validity of scales has been tested by Factor Analysis. In addition hypotheses of survey have been tested by difference tests (for testing differences of two groups independent samples t-test, for testing differences of three or more groups one way Anova test and for analyzing non-parametric datas Kruskall-Wallis and Mann-Whitnet tests) and by multiple linear regression analysis. The results of this survey suggest that Turkish people proceed to preserve their statist and solidarist structure but social classes? attitudes toward welfare state and perceptions of rax fairnes are still changing. In conclision positive attitudes toward welfare state increase when tax fairnes perception increases.