Özel dershaneleri gelecekte bekleyen belirsizliklere yönelik stratejik öneri Rize - Trabzon bölgesinde dershaneler üzerinde bir uygulama
Waiting uncertainties private courses in the future Rize - Trabzon region for the implementation and therefore a proposal for the strategic
- Tez No: 294013
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. TANER ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dershaneler eğitimin vazgeçilmez ancak bir türlü kabullenilememiş bir parçası olarak görülmektedir. Toplumda eğitimin değeri arttıkça üniversitelere ve sınavla girilen liselere olan ilgi artmakta, bu dershanelerin yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Ancak dershane sektörlerinin büyümesine rağmen giderek zorlanan kurumlar haline gelmektedir. Gerek birer işletme haline gelemedikleri için gerek siyasi ve toplumsal olarak kabullenilemediklerinden dershaneleri gelecekte belirsizlikler beklemektedir. Bir okulun ürettiği eğitimi verirken bir şirket gibi kurumsal bir biçimde yönetiliyor hale gelmeleri gerekmektedir. Ayrıca dershaneler sadece sınava hazırlayan kurumlar olmaktan çıkıp örgün eğitim sistemi ile entegrasyon sağlamaları beklenmektedir.Dershanelerin sektörel büyüklükleri incelendiğinde ülke ekonomisi, istihdamı ve hizmetleri ile göz ardı edilemeyecek bir noktada oldukları görülmektedir. Ancak, siyasi ve toplumsal örgütler dershanelerin varlıklarını benimseyememiştir. Politik ortamdaki oyuncular, dershanelerin varlığına son verme planları ile siyaset üretmekte, dershanelerin varlığını tehdit etmektedir. Dershaneler, eğitim öğretim ve sınav sistemlerindeki değişikliklerden oldukça etkilenmektedir. Planlamalar yapılırken dershanelerin nasıl etkileneceği değerlendirilmemektedir. Rize ve Trabzon'daki dershanelerin yapısı incelendiğinde kurumsallaşma düzeyi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Private courses, yet somehow not having been accepted, have been seen as an indispensible part of education.As the value of education increases in the society, the interest in attending universitiesand high schools via examinations increases in the same way and thus this situation gives a way to the expansion of the private courses in number.However, although the growth in the sector of private courses education,these institutions are getting into hardships in one way or another.As they have not both been able to turn themselves into running business and not been accepted as politically and socially, an uncertainty awaits the private courses in the future. Schools should be administered as corporate companies while presenting the educational values they have brought about. In addition to this, the private courses should be accepted as a major part of formal education system which provides integration between both institutions rather than preparing students for the examinations. When sectoral sizes of the private courses are examined, it can be observed that their benefits to the country's economy, the employment they provide and other services are at a point that cannot be ignored. Yet, political and social organisations have not been able to take the existence of the private courses up seriously. Players in the political environment produce their policies with their plans towards putting an end to the existence of the private courses and threaten the existence of these courses. Private courses are highly affected by the changes done in the education and training and also examination systems. While such plannings are done, how private courses will affect from these changes must be taken into consideration and evaluated beforehand. When the structure of the private courses are observed in Rize and Trabzon, it can be seen that their institutional aspects and structures have been determined.