Milli Mücadele'de Matbuat ve İstihbarat Müdüriyet-i Umumiyesi
General Directorate of Press and Intelligence Durıng the Turkish National Struggle
  1. Tez No: 294076
  2. Yazar: AYKUT ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalışmasında Matbuat ve İstihbarat Müdüriyet-i Umumiyesi'nin Milli Mücadele sürecindeki faaliyetlerine değinilmiştir. Matbuat ve İstihbarat Müdüriyet-i Umumiyesi, 7 Haziran 1920'de Milli Mücadele dönemi ihtiyaçlarına uygun olarak kurulmuş, matbuat ve istihbaratı bir arada bulunduran yapısıyla Milli Mücadele'de aktif rol oynamış bir kurumdur.Matbuat ve İstihbarat Müdüriyet-i Umumiyesi halka gerçek ve güvenilir bilgilerin ulaşmasını amaçlamıştır. Toplumsal bütünleşme, dayanışma ve toplumda ortak duyguların geliştirilmesine önemli katkılarda bulunarak Milli Mücadele'nin başarıya ulaşmasında müdürlük üzerine düşen görevi yapmıştır.İstihbaratın temel fonksiyonlarından olan propaganda yöntemi halkın bilinçlendirilmesi noktasında etkin bir şekilde kullanılmıştır. Ayrıca yayınlanan ve dağıtılan bülten ve ajanslarla karşı propaganda teknikleri başarılı bir şekilde kullanılarak düşman devletlerin olumsuz propagandaları da engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Under this study it is aimed to touch on the activities of the General Directorate of Press and Intelligence during the Turkish National Struggle. The General Directorate of Press and Intelligence was established on 7th June 1920. It is a directorate which was established according to the needs of the period of time. General Directorate of Press and Intelligence had a structure which holds both press and intelligence and acted a kind of an active role in the Turkish National Struggle.The General Directorate of Press and Intelligence aimed to get over the real, certain and trustable news to public. The Directorate performed its task by making a contribution to social integration and social solidarity and by developing common feeling in society.Propaganda which is the main functions of the intelligence was used effectively by The General Directorate of Press and Intelligence to make people conscious of the National Struggle. Also counter propaganda technics was used successfully in the bulletins and news letters and enemy?s propaganda was blocked.