Sağlık sektörü çalışanlarının motivasyonunun farklı teoriler açısından araştırılması: Adana bölgesinde bir uygulama
Research on fındıng out the motıvatıon of health sector workers ın Adana
- Tez No: 294075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKSAL HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Küreselleşen dünyada, işletmeler varlıklarını devam ettirebilmek için sahip oldukları insan kaynaklarından en üst seviyede faydalanmak zorundadırlar. Varlıklarını sürdürme, rekabet edebilme, kar edebilme, topluma hizmet edebilme gibi işletme amaçlarına ulaşma insan kaynaklarının etkin ve verimli çalışmasına bağlıdır. Motivasyon, insan kaynaklarının etkin ve verimli bir çalışma sağlamasında önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek motivasyona sahip çalışanlar, işletmelerin belirledikleri amaçları gerçekleştirmede önemli derecede katkı sağlamaktadır.Bu çalışmanın amacı; motivasyon faktörlerinin Adana bölgesinde yer alan sağlık hizmetleri çalışanlarının üzerindeki etkisini belirlemek ve aynı zamanda motivasyon düzeylerini ortaya koymaktır. Nicel bir araştırmaya dayalı çalışmanın daha faydalı olacağı değerlendirilmiştir. Öncelikle motivasyon kavramı ile ilgili literatür araştırması yapılarak, motivasyonun teorik alt yapısı ve yapılmış araştırmalar incelenmiştir. Çalışmanın uygulamalı bölümü Adana bölgesinde yer alan sağlık kurumlarına yönelik araştırma ile gerçekleştirilmiştir.Bu amaç ile Adana bölgesinde; Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Seyhan Uygulama, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Aşkın Tüfekçi Devlet Hastanesi'ndeki çalışanlar üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada, dağıtılan anketlerin tekrar toplanması ile elde edilen veriler, analiz edilmek üzere SPSS programına aktarılmıştır. İstatistik analizleri olarak da; güvenilirlik analizi, ortalama analizi ve karşılaştırma analizi Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizi yapılmıştır.Yapılan anket ile Herzberg'in `'Çift Faktör Teorisi'' ve McClelland'ın `'Başarı İhtiyacı Teorisi'' olmak üzere bu iki teorinin çalışanlar üzerinde test edilmesi amaçlanmıştır. Anket aracılığı ile bu teorilerle ilgili elde edilen veriler, hastaneler ve çalışanlar açısından ele alınarak değerlendirmeler ve karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, business enterprises have to take advantage of the highest level of human resources which they own to continue their assets. As for the formation of this benefit depends on the work of human resources effectively and efficiently. Motivation appears as an important factor in providing effective and efficient working of human resources. Workers which have high motivation, have important role in realizing of business enterprises?goals.The aim of this study is to examine impact of motivation factors of in Adana region healthcares? workers. At the same time this study aims to exhibit the motivation levels. Because of applied for a study will be useful primarily a study was made about the emergence of motivation related to the concept of motivation.The practical section of study has been realized intended for healthcares in which Adana region. With this purpose survey study were made in Numune Education and Research Hospital, Seyhan Implementation of Education and Research Hospital and Aşkın Tüfekci State Hospital in Adana region. In this research the data which obtained from distributed survey were transferred to SPSS program for analysis. Relabilty analysis, the average analysis, comparison analysis were performed as statical analysis.With this survey was aimed to test on workers with two theories. These theories are Herzberg?s `?Two Factor Theory?? and McClelland?s `?Need of Success Theory??.The data obatained through the survey on the theories discussed were made evaluations and comparisons in terms of hospitals and staff.