Halit Ziya Uşaklıgil'in romanlarında karakter ve tip oluşumu
Creating character and type in the novels of Halit Ziya Uşaklıgil
  1. Tez No: 294089
  2. Yazar: EMİNE ARİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Halit Ziya Uşaklıgil, Servet-i Fünûn topluluğunun seçkin bir sanatçısıdır. Uşaklıgil'in eserleri dönemini yansıtan güçlü birer ayna gibidir. Uşaklıgil toplumun yaşadığı bunalımı anlatır. Doğu?Batı ikileminde kalan bireyin çatışmasını işler. Bireyi bu çatışmaya sürükleyen nedenleri göz önüne serer. Uşaklıgil, eserlerinde bu bunalımı kahramanlarının yaşamları yoluyla verir. Kimlik kazanma sürecinde kişiyi etkileyen sosyal ve psikolojik faktörleri belirtir. Kimlik çatışmasının hâkim olduğu bu yaşamları, ruh tahlilleriyle ele alarak karakter ve tipler yoluyla ortaya koyar.Bireyi sosyal ve psikolojik unsurların yanı sıra etkileyen bir diğer faktör de mizacıdır. Uşaklıgil'e göre çevrenin yönlendirmelerine açık olan birey, mizacından kaynaklanan özellikleri hayatı boyunca üzerinde taşır. Sosyal ve psikolojik faktörlerle beraber mizaç unsuruna da yer veren Uşaklıgil, ayrıntılı tip ve karakterler oluşturur. Bu sayede karakter ve tiplerin oluşumunu etkileyen faktörleri bir arada görmek mümkündür.Anahtar Sözcükler1. Halit Ziya Uşaklıgil2. Servet- Fünûn romanı3. Tip ve karakter4. Kimlik bunalımı5. Medeniyet çatışması
Özet (Çeviri)
Halit Ziya Uşaklıgil, Servet-i Fünun community an outstanding artist. Is like a mirror reflecting the strong works of Uşaklıgil's period. Explains that there had Uşaklıgil crisis. East-West conflict of the individual who felt closer to the jobs. Expresses our commitment to the causes of the individual into conflict.Usakligil, gives his works through the lives of the heroes of this crisis. Indicates that the social and psychological factors that affect people in the process of identity. Identity conflict that dominated the lives and spirit by addressing the understandings, and the types of characters reveal through.Social and psychological factors that affect the individual as well as the temperament is another factor. Uşaklıgil's directions of the environment that is open to individuals, from the characteristics of temperament carries on throughout his life.Uşaklıgil, who gives place both social and psychological factors, and creates detail type and characters. In this way, it is possible to see a combination of factors that influence the formation of character and types.Key Words1. Halit Ziya Uşaklıgil2. Novel of Servet-i Fünun3. Type and character4. Identity crisis5. The clash of civilization