Edirneli Nazmî Dîvânı 396b-521a nolu varaklar (İnceleme-metin-tıpkıbasım)
396b-521a foils of the Divân of Edirne Nazmî (Review-text-facsimile)
  1. Tez No: 294142
  2. Yazar: UBEYDULLAH ZARARSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 758
Özet
Klasik Türk Edebiyatı olarak adlandırılan ve bazı kaynaklarda da Dîvân Edebiyatı olarak belirtilen bu alan oldukça geniş bir veri ve muhtevaya sahip bir alandır. 13. yy'da başlayan ve 19. yy sonlarına kadar devam eden bu güçlü ve uzun ömürlü edebî tarz elbette ki araştırılması ve gün yüzüne çıkarılması gereken bir birikimdir. Biz de bu gaye ile 16. yüzyılda yaşamış ve yazmış olduğu bu büyük Dîvânı ile Klasik Türk Edebiyatı'na iz bırakan Edirneli Nazmî ve Dîvân'ı üzerine çalıştık.Bilindiği üzere Osmanlı Devleti'nin altın çağı olarak adlandırılan ve kaynaklarda Yükselme Devri diye belirtilen 16. yüzyıl, Dîvân Edebiyatı'nın, bir diğer ifade ile Klasik Türk Edebiyatı'nın zirvesine çıktığı bir döneme işaret etmektedir. Bu asrın edebî zirve şahsiyetleri olarak yetişen şuaèrâ ve üdebâ hem içinde yaşadıkları dünyÀyı hem de edebî dünyayı en tesirli, en olgun ve en özgün haliyle ele almış ve bu zaviyeden hareketle eserlerini kaleme almışlardır. Bu asırda dikkatleri Türkî-yi Basît hareketi ile üzerine çeken Edirneli Nazmî hacimli Dîvân'ının yanı sıra Türk Edebiyatı'nın en büyük nazire mecmuéalarından olan Mecmu'u'n-Nezâ'ir ile de Klasik Türk Edebiyatı'nda çok büyük öneme sahip bir şairdir.İncelediğimiz Dîvân'ın tam ve yegâne nüshası İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunan TY 920 nüshası ile birlikte yine aynı kütüphanenin TY 1636 numaralı nüshasının karşılaştırılarak transkripsiyonlu metin halinde yazılmasıdır. Dîvân'ın yalnızca gazelleri üzerine yapılan çalışma 396b-521a numaralı varakları içermektedir.Yaptığımız bu çalışmanın Türk Edebiyatı'na ve özellikle de Dîvân Edebiyatı'na bir katkı sağlamasını ümit ve temenni ediyorum.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Litareture, and some sources it is known as the Dîvân Literature and contain ingredients listed in this area is an area where the data is quite large. 13. 19th century and the begining century, which lasted until the and of this powerfull and long-lasting literary style, of course, to be drawn from the research and revealed an accumulation. We have this goal in the 16th century and which was written by the great classical Turkish Literature Court and Court has left their mark on the tried Edirneli Nazmi. As is known, the so called golden age of the Ottoman Empire and the Rise Transfer of sources indicated that 16 century, Divan Literature, in otherwords, the classical Turkish literature indicates a time when the summit.This is the summit of literary figures of the century as the World grows şuara and üdeba both live in the most effectivein both the literary World, the most mature and the way it had handlet the movement and wrote his boks have received this lodge. İn this century, attracting the attention of Edirne on the Turkî-yi Nazmi with simple movement of Turkish Literature, as well as the largest-volume his of Divan?s nazire corpus Mecmu?ün-Nezair with the classical Turkish literature, a poet of very great importance.We looked at the full and the only copy the Court of İstanbul University Library copy of the TY 920 and TY 1636 numbered copies of the library compared with the same the text with trancripsion write this. The work on the Court?s only Gazels 396b-521a contains numbered foils. Divan Turkish Literature of this study we especially hope to provide a contribution and I hope you will.