Kitle sporunun teşviki açısından tesis politikası-Edirne uygulaması
  1. Tez No: 14901
  2. Yazar: H.ALİ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SACİD ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Eldeki tezde Edirne'de kitle sporumın teşvik edil mesi için yapılan ve yapılması gereken faaliyetler ve te sislerin neler olduğunun araştırılması konusunda ilk ola rak ilin sosyo-ekonomik yapısı anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci olarak il' d eki spor tesislerinin ve organizasyon ların durumu, yeterliliği, dağılımı, spor faaliyetleri ve yatırımları incelenmiştir. Üçüncü olarak -Edirne'deki her spor dalma ait eğilim ve ilişkilerin değerlendiril mesi yapılmıştır. Bu değerlendirme eğitim seviyesi, cin siyet durumu yaş katagorileri, işçi ve memur dtırumu, yer li olan ve olmayan halk gibi sosyolojik verilerle anket uygulama sonuçları ve değerleri ortaya konulmuştur. Dör düncü kısım sonuca ayrılmış olup burada, spor yapanların tesislerle olan organik bağlantıları anket bulgularıyla istatistik! rakamlara gt're ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilere dayanarak olraaaı için araş tırmada temel kuramsal kaynakların yamcıra oraştırnıa t eknikl er ind en yararlanılmış t ir.
Özet (Çeviri)
SUKMART In. tlıis thesis, it was. researched the socioecono- mical structure of Edirne province lor investigation“how are the activations and foundations for encoxirace the people sports”at first. As the second chapter, the proficiency oittiation, distribution and investment of the sports foundations were researched. As the third chapter, the discussion of the rela tionship and the inclinations belong to the each sports branches were researched. The parameters of the degree of education, the sexuality situation, age classes, to be worker or officier situation, to be native or immig rant and the results of the inguiry were given. The fourth chapter is the result chapter. In this chapter, I tried to give the relationships between the sportmen and the sporting foundadions according the sta tistical restilts. It was utilized from the researching technical for support the identifications with theories.! identifi cations.