İlköğretim 4. ve 5. sınıf Türkçe ders kitaplarında bulunan metinlerdeki kelimelerin çeşitliliği bakımından incelenmesi
Variety of words in 4th and 5th primary school class Turkish course books on students language development
  1. Tez No: 294148
  2. Yazar: NALAN TOLĞAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İletişim; insanların doğdukları andan itibaren duygu, düşünce ve fikirlerini ifade etmelerini sağlayan temel araç olmuştur. Çocuklarda dil gelişiminin sağlam temellere oturtulmasına bağlı olarak kişiler arası iletişim, doğru ve amacına uygun gerçekleşecektir.Bu çalışma; 2007-2008, 2009-2010 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde 4. ve 5. Sınıflarda okutulan Milli Eğitim Bakanlığı baskılı Türkçe ders kitaplarındaki metinlerin kelime sayısı, kelime türleri ve kelimelerin çeşitliliğini incelemek amacıyla yapılan bir çalışmadır. Bu çalışma ile Türkçe ders kitaplarındaki kelimelerin çeşitliliği belirlenmiştir. Kelimelerin dil gelişimine etkisinin artması için yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication has been the basic mean which provides people to express their ideas, feelings and opinions since their birth. Interpersonal communication will be performed properly and in compliance with its purposes depending on to be established language development of children rightly.This study aims to determine word count, word types, and variety of word on language development of children in texts in Turkish course books which are studied in 4th and 5th primary school classes all over Turkey in 2007-2008, 2009-2010 academic years and printed by National Education Ministry.This study determined the diversity of the words. Studies which need to be done in order to increase the effect of words on language development have been suggested.