Öğretmen tutumları ile ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişki
Relatıonshıp between perceıved teacher attıtude and 5th grade prımary students? level of self-concept
- Tez No: 294159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN IZGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada İstanbul Küçükçekmece İlçesine bağlı ilköğretim okullarında okumakta olan 5. sınıf öğrencilerinin algıladıkları öğretmen tutumları ile benlik saygıları arasındaki ilişki incelenmiştir.Araştırmanın evrenini İstanbul ili Küçükçekmece ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarında 2010- 2011 eğitim öğretim yılında öğrenimine devam eden 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu okullardan seçkisiz olarak seçilmiş 10 ilköğretim okulunda 5. sınıfta öğrenim gören 274 kız ve 226 erkek olmak üzere toplam 500 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada, algılanan öğretmen davranışlarını ile ilgili veri elde etmek için M. Yüksel ERDOĞDU tarafından geliştirilmiş olan Algılanan Öğretmen Davranışları Ölçeği, öğrencilerin benlik saygısı ile ilgili veri elde etmek için Piers-Harris Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlere ilişkin veriler ise araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir.Araştırmanın uygulama sürecinde, 29 maddeden oluşan Algılanan Öğretmen Davranışları Ölçeği, 80 maddeden oluşan Piers-Harris Benlik Saygısı Ölçeği ve Kişisel Bilgi formunun öğrenciler tarafından doldurulması istenmiştir. Öğretmenle ilgili bilgi kısımları ise öğretmen tarafından tahtaya yazılarak öğrencilerin kendilerinin doldurması sağlanmıştır. Bu uygulamayla öğrencilerin formları dış etkilerden uzak bir sınıf ortamında doldurmalarını sağlamak amaçlanmıştır.Uygulama sonucu elde edilen verilere, algılanan öğretmen davranışları ile öğrencinin benlik saygısı arasındaki ilişkinin olup olmadığını ölçmek amacıyla; Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır.Elde edilen bulguların ışığında uygulamalara ve araştırmaya yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research relationship between the way 5th grade students, studying in primary schools of İstanbul / Küçükçekmece county, perceive their teachers? attitude and self-concept have been analyzed.The core of this research have been made up of 5th grade students, going on their education in 2010-2011 Academic Year in the primary schools in İstanbul/ Küçükçekmece county, which are connected to Ministry of Education. The sample consists of 274 females and 226 males; totally 500 5th grade students chosen arbitrarily in 10 schools among others.In the research in order to get data about the perceived teacher attitude, Perceived Teacher Attitude Scale developed by M. Yüksel Erdoğdu has been used while Piers-Harris Self-Concept Scale has helped get data about students? self-concept. As for the datas about independant variables, they have been attained with Personal Information Form prepared by the researcher.During the application process of the research, students have been wanted to fill the Perceived Teacher Attitude Scale made up of 29 items, Piers-Harris Self-Concept Scale made up of 80 items and Personal Information Form. Via this application, students are aimed to fill the forms in a class away from external influences.By the datas got in the result of the research, Pearson Product-Moment Correlation Analysis, t Test, Analysis of Variance (ANOVA) have been carried out in order to measure whether there is a relationship between perceived teacher attitude and students? self-concept.In the light of the symptoms achieved, several suggestions have been made for the applications and research.