Effects of seeding and aging on the crystallization of zeolite x
Tohumlama ve yaşlandırmanın zeolit x kristallenmesine etkileri
- Tez No: 29418
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇULFAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yaşlandırma ve tohumlamanın zeolit x'in kristalleşme kinetiğine etkileri 70°C-90°C sıcaklık aralığında çalışılmıştır. Herbiri %95 mol/mol su içeren üç değişik başlangıç bileşimi (a) 6.76 Na20, Aİ203, 5.6 SİO2, 253.8 H20, (b) 4.89 Na20, AI2Q3, 4.63 SİO2, 199.9 H2O, (c) 4.73 Na20, AI2O3, 3.36 SİO2, 172.2 H2O seçilmiştir. Katı ve sıvı fazda Na20, Sİ02, ve AI2O3 nın nicel analizleri ve katı fazın x ışınımı kırınım analizi yapılmıştır. Kristalleşme sırasında katı ürün verimi değişmemekte, ürün içerisindeki zeolit x yüzdesi artmaktadır. Çekirdeklenme ve kristalleşme hızları yaşlandırma, tohumlama ve sıcaklığın artmasıyla artmaktadırlar. Sıvı fazda soda ve silika derişimleri esas olarak sabit kalırken alumina derişimi üç-beş kat düşüş göstermektedir. Saf zeolit x veren her başlangıç bileşiminde, zeolit x'in Si/Al oranları sıcaklığın artmasıyla artmaktadır. Büyümekte olan kristallere sıvı fazdan eklenen Na20, AI2O3 ve SİO2 için jelin bir besleme ortamı oluşturduğunu öngören bir kristal büyüme modeli önerilmektedir. Kristalleşme jelin tümüyle çözünmesine ve sıvı fazıAI2O3 ile besleyecek jelin tükenmesi nedeniyle AI2O3 derişiminin çok düşük bir değere inmesine kadar sürer. Anahtar Kelimeler.Kristallenme, Zeolit X, Analiz, Katı Faz, Sıvı Faz, Tohumlama, Yaşlandırma.
Özet (Çeviri)
Effects of aging and seeding on the kinetics of zeolite X were studied in the temperature range of 70 C to 90°C. Three different batch compositions:(a)6.76Na O. 2 Al O.5.6SİO.253.8H O; (b)4.89Na O.Al O.4.63SİO. 23222232 199.9H O; (c)4.73Na O.Al O.3.36SİO.172.7H O were 222322 selected each with 95 mol percent water. Quantitative analysis of the sol id and liquid phases f ör Na O, SiO andAl O and X-ray diffraction 22 23 analysis of the solids were done. During crystallization, the yield of solid product remains constant while the content of zeolite X in solid iÜincreases. Rates of nucleation and crystallization increase with aging, seeding and with increasing temperature. While the soda and silica concentrations remains essentially constant throughout the crystallization, the alumina concentration shows three to five-fold drop in the liquid phase. The Si/Al ratio of the zeolite X increases with increasing temperature at each of the bateh compositions which yields püre zeolite X. A model f ör crystal growth was proposed with the gel acting as nütrient supplying the liquid phase for Na O, SiO and Al O, which in turn deposit on the growing 2 2 23 crystals. Crystallization proceeds until the gel is completely dissolved and the concentration of Al O in 2 3 the liquid phase drops to a very low value as no gel has remained to supply Al O to the liquid phase. 2 3 Keyvrords: Crystallization, Zeolite X, Analysis, Sol id Phase, Liquid Phase, Seeding, Aging