Synthesis of polypyrrole conducting polymer composites
Pirolun iletken polimer ve kompozitlerinin sentezi
  1. Tez No: 29419
  2. Yazar: FATMA SELAMPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
öz PIROLUN İLETKEN POLIMER VE KOMPOZITLERININ SENTEZİ SELAMPINAR, Fatma Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Levent TOPPARE Yardımcı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ural AKBULUT Mayıs, 1993, 125 sayfa Polipirol ve polipirol-poliamid kompoziti elektrokimyasal yöntemlerle sentezlendi. Pirolün hem platin hem de poliamid kaplı elektrodlar üzerine polimerleştirilmesi gerçekleştirildi. Kompozitlerin termal ve spektroskopik karakterizasyonları yapıldı. Bu metodlar iki polimer arasında H-bağı olduğunu ve yeni elde edilen kompozitin bir tür aşı polimeri olabileceğini gösterdi. Saf polipirol ve kompozit filmler NH3 ve C02 gibi gazlara maruz bırakıldığında dirençlerinin değiştiği gözlendi.PPy/PA kompozit filmleri PPy gibi elektroaktiftir ve elektrokromik özellik göstermektedir. Kompozitler ayrıca sıcaklık değişimlerine de duyarlıdır ve tersinir bir özellik göstermektedir. ? Anahtar Kelimeler : İletken Polimerler, Kompozit Polimer, Elektrokimyasal Polimerleşme, Elektroaktivite, Elektrokromizm, Gaz Detektörü, Sıcaklık Detektörü. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 405.04.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS OF POLYPYRROLE CONDUCTING POLYMER COMPOSITES SELAMPINAR, Fatma M. S. in Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Levent TOPPARE Cosupervisor: Prof. Dr. Ural AKBULUT May, 1993, 125 pages Conducting composites of Poly(pyrrole-amide) were prepared via electrochemical methods. Polymerizations were carried out on platinum and Polyamide (PA) coated Pt electrodes. The characterization of the composites were done by FTIR, SEM, TGA, DSC and pyrolysis studies. These methods reveal that there exists H-bonding between the two polymers and a possible grafting to a certain extent. The change in resistivity was observed when pure PPy and iiicomposite films were exposed to NH3 and C02. NHg causes an increase in resistivity and C02 has an opposite effect. The PPy/PA composite films show electrochromic behavior just as PPy and thus electroactivity. Composites were found to be capable of responding toward temperature changes with good reversibility. Keywords : Conducting Polymers, Composite Polymer, Electrochemical Polymerization, Electroactivity, Electrochromism, Gas Sensing, Temperature Sensing. Science Code : 405.04.02 IV