Zavot ırkı sığırlarda A. carotis externa ve son dalları üzerinde makroanatomik araştırmalar
Macroanatomik investigation of external carotid artery and its terminal branches of zavot
- Tez No: 294214
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı Zavot ırkı sığırların baş bölgesinin arteriel vaskularizasyonunu sağlayan a. carotis externa ve son dallarının makroanatomisini incelemektir. Bu amaçla Kars Belediyesi kesimhanesinden temin edilen 10 adet Zavot ırkı sığır başı materyal olarak kullanıldı. Bu materyallerin incelenmesi için hazırlanan latex karışımı (latex + artdeco kumaş boyası) kullanıldı.A. carotis externa'dan tr. linguofacialis, a. auricularis caudalis, a. temporalis superficialis ve a. maxillaris isimli dalların orijin aldığı tespit edildi.A. facialis'den iki adet r. glandularis orijin aldığı ve bunlardan birinin gl. mandibularis'e diğerinin de gl. parotis'e gittiği görüldü.A. labialis inferior profunda'dan orijin alan r. masseterica'nın, Zavot ırkı sığırlarda a. facialis'den orijin aldığı tespit edildi.A. alveolaris inferioris'in a. maxillaris'den orijin aldığı ve canalis mandibularis içerisinde çok kıvrımlı bir seyir izlediği gözlendi. A. alveolaris inferior'un for. mentale'den geçip a. mentalis ismini aldıktan sonra bu kıvrımlı seyrinin bittiği tespit edildi.A. auricularis caudalis kulağın caudaline ulaştığında r. auricularis lateralis ile r. auricularis intermedius lateralis'i verdiği gözlendi. R. auricularis intermedius lateralis'den ise r. auricularis intermedius medialis'in orijin aldığı gözlendi.A. ophthalmica externa'nın tek kök halinde a. maxillaris'den orijin aldığı gözlendi.Sonuç olarak Zavot ırkı sığırlarda a. carotis externa'nın baş bölgesindeki dallanması genel olarak diğer büyük ruminantlarla benzerlik göstermesine rağmen farklılıklarda tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmanın Zavot ırkı sığırların baş bölgesinin arteriyel vaskularizasyonu konusundaki eksikliği kısmen de olsa gidermesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate terminal branches of macro-anatomy and external carotid artery supplying the vascularization of Zavot head.For this purpose, the total of ten Zavot heads were used, which were supplied from Council of Kars slaughterhause.Latex (letex + artdeco cloth dye) was injected into common carotid artery, for examination of these metarials.The external carotid artery springs off the linguofacial trunk, the caudal auricular, superficial temporal and maxillar arteries.It was found that a. facialis give off two r. glandularis, one of them goes to gl. mandibularis and the other one goes to gl. parotis.One the other hand, it was determined that a. labialis superficialis and profund give off r. massterica but according to species of Zavot a. facialis give off r. massterica.It was observed that a. alveolaris inferior stems from a. maxillaris. A. alveolais inferior has a folded structere inside canalis mandibularis. A. alveolaris inferior passes from for. mentale and after entitling as a. mentalis, this folded structere ends.When A. auricularis caudalis reachs to ear?s cuadaline, a. auricularis caudalis leave the r. auricularis lateralis and r. auricularis intermedius lateralis. R. auricularis intermedius lateralis arises from r. auricularis intermedius medialis.The external ophthalmica artery arises from a. maxillaris into a single root.As a result of this investigation, in despite of the ramication of the external carotid artery on head region of Zavot are similar to the other ruminants, diffirences were found. We hope that result of this study will shed light to incompentences of arterial vascularization in the species of Zavot?s head region.