Mukavemet kayakçılarının egzersiz performansları esnasında oluşan laktik asit birikimini engellemede oral koenzim Q10'nun etkisi
The effect of oral coenzyme Q10 in preventing the accumulation of lactic acid production during exercise performances of endurance skiers.
  1. Tez No: 294215
  2. Yazar: NEVZAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BEYTUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada oral koenzim Q10'nun mukavemet kayakçılarının egzersiz performansları esnasında oluşan laktik asit birikimini engellemedeki etkisini araştırmak amaçlandı.Araştırma grubu, yaşları 20-24, ağırlıkları 55-75 kg. ve boyları 1.70- 1.80 m. arasında değişen gönüllü 15 erkek kayakçıdan oluşturuldu. Çalışmada sporcular, kontrol grubu (n = 5), 100 mg (n = 5) ve 200 mg (n = 5) CoQ10 kullanan deneme grupları şeklinde üç gruba ayrıldı. Sporcuların egzersiz programlarına başlamadan önce kalp atım sayıları, kan basınçları ölçüldü ve kan örnekleri alınarak CoQ10 preparatları verildi. Araştırma süresince her üç gruba da bir hafta boyunca her gün günde bir kez toplam iki saat tekrarlanan %70-80 yüklenmeli antrenman programı uygulandı. Bu program süresince antrenman öncesi ve sonrası alınan kan örnekleri santrifüj edildikten sonra plazmada CoQ10 düzeyleri belirleninceye kadar -80 ?C'de, laktik asit analizleri belirleninceye kadar ise - 20 ?C'de saklandı. Sporcuların CoQ10 düzeyleri HPLC yöntemi ile laktat düzeyleri ise Lactate Assay Kit II protokolüne göre belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to search the effect of oral coenzyme Q10 in preventing the accumulation of lactic acid producing during exercises performances of endurance skiers.The research group was consisted from 15 male volunteers whose ages were 20-24, whose weights were 55-75 kg and whose heights were ranging from 1.70-1.80 m. In the study the athletes have been divided into three groups as control group (n = 5), and experimental groups using CoQ10 100 mg (n = 5), and 200 mg (n = 5). Before starting the exercise program, heart rates, blood pressures of the athletes were measured, blood samples were collected and CoQ10 preparations were given. During the study, 70-80 % of the loaded training program, which was lasted for two hours once a day during one week period, was applied to all three groups. During the exercise program, blood samples were taken before and after the training and samples immediately centrifuged and stored in -80 ?C and -20 ?C until plasma CoQ10 levels and lactic acid analysis were performed, respectively. While CoQ10 levels of the athletes were measured with HPLC, lactate levels were measured according to the protocol of Lactate Assay Kit II.