Menopoz polikliniğine başvuran kadınların ilaç kullanımına ilişkin bilgi ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge of women admitting menopause outpatient clinic about hormonal therapy
  1. Tez No: 294226
  2. Yazar: ÇİĞDEM URAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışma, menopozal kadınların HT kullanımına ilişkin bilgi ve yaklaşımlarının belirlenmesi amacıyla planlanmış kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır.Araştırma, Ocak- Mayıs 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Doğum Anabilim Dalı Menopoz Polikliniği'nde ilgili kurumdan gerekli izin alındıktan sonra yapılmıştır. Araştırma evrenini, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Menopoz Polikliniğine başvuran menopoza girmiş kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, araştırmanın amacı açıklanarak bilgilendirme sonrası araştırmaya katılım izni alınan ve araştırma ölçütlerine uyan evren içindeki 166 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler; ?Tanıtıcı Bilgi Formu? ve ?Menopozal Yakınma Tarama Listesi? kullanılarak, katılımcılarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır.Kadınların %47,0'ının 55-64 yaş gurubunda yaş ortalamasının 56,45±7,308, % 43,4'ünün fazla kilolu, %78,3'ünün evli, %44,5'inin eşi ile yaşadığı, %63,9'unun ilköğretim mezunu olduğu, %72,3'ünün ev hanımı olduğu saptanmıştır. Kadınların menopoz yaş ortalamasının 45,58±5,829 olduğu, %71,7'sinin menopoza doğal yolla girdiği saptanmıştır. Kadınların %95,8'inin sıcak basması, %86,7'sinin çabuk sinirlenme gibi menopoz dönemine ait belirtilerden yakındığı saptanmıştır. Kadınların %51,8'inin menopoz polikliniğine başvurmadan önce hormon tedavisi ile ilgili bilgi sahibi olduğu saptanmıştır. Kadınların %53,0'ının hormon ilacı kullanmaktan korktuğu ve bu kadınların % 93,2'sinin hormon ilaçlarından kanser yapar diye korktuğu görülmüştür. Hormon tedavisini bırakan kadınların %31,4'ü ilaç kullanmayı kanser olma korkusu nedeniyle bıraktığı saptanmıştır.Araştırma grubundaki kadınların %63,9'u ilköğretim mezunudur. Öğrenim durumu ile HT kullanımı arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,1).Kadınların yaşı ile HT kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study that aims to determine the knowledge and approaches of women to HT during menopausal period. perception and tolerance of patients about drugs that me used hormonal therapy.The study was performed between January 2010-May 2010 in Istanbul University Cerrahpaşa Medical School, Obstetric and Gynecology department menopause outpatient clinic after permission is obtained postmenapausal women admitting to I.U. Cerrahpaşa Medical School menopause outpatient clinic constitute the universe of the study.The study was conducted with 166 women who adjust study criteria and gave permission after giving information about the study.The data was obtained from patients with face to face interwiev by using ?Descriptive Information Form? and `Menopausal Complaint Screening List?.Mean age of women was 56,45±7,308 and %47 of women were between 55-64 ages. Also, %43,4 of them were overweight, %78,3 were married, %44,5 to live with partner and %72,3 of them were housewives. The mean age of entering menopausal period was 45,58±5,829 %71,7 of them had natural menopause. %95,8 of them suffered from hot flushing and %86,7 of them had nervousness. It is determined that %51,8 of women had knowledge about hormonal therapy, %53 of them were afraid of hormonal drugs and %93,2 of them had the idea that drug may cause cancer. %31,4 of women withdraw hormonal therapy due to risk of cancer development.63.9% of women in the study group's primary school graduates. By the educational status of the use of HT did not differ significantly (p = 0.1).It is statistically significant that the rate of hormonal therapy usage is higher in women over age of 55 (