Prematür ovaryan yetmezlikle XPD ve XRCC1 DNA tamir gen polimorfizminin ilişkisi
Association of premature ovarian failure with the polymorphisms of DNA repair genes XPD and XRCC1
- Tez No: 294225
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Prematür ovaryan yetmezlik (POF), reprodüktif yaş grubundaki kadınların yaklaşık %1'ini etkileyen, 40 yaşın altında ovaryan fonksiyonların kesilmesine artmış gonadotropin ve düşük östrojen seviyelerinin eşlik ettiği heterojen bir tablodur. POF vakalarının %90'ında etiyolojik faktör belirlenememektedir. Kadınların tüm reprodüktif hayatları boyunca sahip oldukları yedi milyon oositten sadece 500'den azı ovule olabilmektedir. POF'un ovaryan gelişim sırasındaki folikül sayısının düşük olmasından ya da folikül kayıp hızındaki bir artıştan kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir. Epidemiyolojik çalışmalarda DNA hasarlayıcı ajanlara maruziyetin fertilitede azalmaya ve folikül sayısında kayba neden olduğu gösterilmiştir. DNA tamir geni polimorfizmleri DNA tamir enzimlerinin fonksiyonlarını değiştirebilmekte ve tamir edilmeyen DNA hasarları apoptozisi tetikleyebilmektedir. Bu nedenle biz bu çalışmada, Türk toplumunda idiopatik POF ile XPD ve XRCC1 polimorfizmlerinin ilişkili olup olmadığını araştırdık. Bu amaçla POF ve kontrol grubunda XPD-Lys751Gln, XRCC1-Arg194Trp ve XRCC1-Arg399Gln polimorfizmlerinin sıklığı analiz edildi. Hasta grubu yaşları 17-39 arasında değişen 25 POF hastasından oluşturuldu. Yaşları 21-64 arasında olan, 40 yaşından sonra menapoza girmiş olan ya da halen düzenli adet gören 25 kadın kontrol grubuna dahil edildi. Standart metodlar kullanılarak periferik kandaki lökositlerden DNA analizi yapıldı. Polimorfizmlerin tespiti bir LightCycler-System ile floresan işaretli hibridizasyon probları kullanılarak erime eğrisi analizi ile yapıldı. Yaptığımız çalışmada araştırılan polimorfizmlerin genotip dağılımları ve allel frekansları açısından POF ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. XPD-Lys751Gln polimorfizmi için Gln/Gln+Lys/Gln genotipi sıklığı POF grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde daha düşük bulundu. Bu çalışmada 751Gln allelinin POF'a karşı koruyucu bir rolü olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Premature ovarian failure (POF) is a heterogeneous disorder defined as the cessation of ovarian function accompained by elevated gonadotrophins and low estrogen level before the age of 40 which affects approximately 1% of women of reproductive age. In 90% of the cases of POF, the etiology remains unknown. Fewer than 500 of a women?s original seven million oocytes are released in their entire reproductive life span. POF may result from either a decreased number of follicles being found during ovarian development or an increased rate of follicle loss. Epidemiological studies have demonstrated that exposure to certain DNA damaging agents may result in decreased fertility and reductions in ovarian follicle numbers. The polymorphisms of DNA repair genes may alter the functions of DNA repair enzymes and unrepaired DNA damage can activate apoptosis. We therefore investigated whether polymorphisms in the XPD and the XRCC1 genes associated with idiopathic POF in Turkish population. For this, we analyzed the frequency of XPD-Lys751Gln, XRCC1-Arg194Trp and XRCC1-Arg399Gln polymorphisms in patients with POF and the controls. The patient group with 25 POF subjects between 17 and 39 years old was chosen for this study. The control group included 25 women ranging from 21 to 64 years old who underwent menopause after age 40 or who had regular menstrual cycles. DNA was isolated from peripheral blood leukocytes by standard methods. Detection of polymorphisms was done by rapid capillaryPCR with melting curve analysis using fluorescence-labeled hybridization probes in a LightCycler. In this study, no statistically significant differences were found in genotype distributions or allel frequencies of the evaluated polymorphisms between the patients with POF and the controls. For XPD-Lys751Gln polymorphism, POF group showed a significantly lower frequency of Gln/Gln+Lys/Gln genotype compared with the controls. We found that there is a protective role of 751Gln allel against POF.