Tedavisi tamamlanmış meme kanserli hastalarda egzersizin immun sistem (Anjiogenez, Apopitoz), yaşam kalitesi, yorgunluk ve depresyon üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effects of exercise on immune system (Angiogenesis, Apoptosis), quality of life, fatigue and depression of patients who had been treated for breast cancer
  1. Tez No: 294287
  2. Yazar: MÜNEVVER ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL EYİGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Kanser hastalarına egzersiz ile ilgili az sayıda randomize kontrollü çalışma bulunmaktadır. Mortalite ve morbidite üzerine egzersizin etkisinin olduğunun ortaya konulması, klinik pratik açısından önem arz etmektedir. Son veriler kanser ve tedavisinin immun fonksiyonlarda bozulma ile ilişkili olduğunu ve immun fonksiyonların genel sağkalım ve hastalıkta ilerleme olmaması ile pozitif ilişkisini göstermektedir. Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı tedavisini tamamlamış meme kanserli hastalarda egzersizin immun sistem, angiogenez, apopitoz, yaşam kalitesi, yorgunluk, depresyon ve üzerine etkilerini 12 haftalık aerobik + dirençli egzersiz, 12 haftalık aerobik egzersiz ve kontrol gruplarında karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Tedavisini tamamlamış 60 meme kanserli hasta 12 haftalık gözetimli egzersiz grubu (aerobik + dirençli + eğitim), 12 haftalık ev egzersiz grubu (aerobik egzersiz + eğitim) ve kontrol grubu (eğitim) olarak randomize edildi. Her grupta 20 olgu yer aldı. Gözetimli egzersiz grubuna haftada 3 gün, 45 dakika/gün aerobik + dirençli egzersiz + haftada 3 gün 30 dakika/gün tempolu yürüyüş + eğitim; ev egzersiz grubuna haftada 3 gün, 30 dakika/gün tempolu yürüyüş + eğitim verildi. Kontrol grubuna egzersiz verilmedi, sadece eğitim programı verildi. Tedavi öncesi ve sonrası immun sistem, angiogenez ve apopitoz ilişkili sitokin düzeyleri, yaşam kalitesi (EORTC QOL-C30: Europian Organisation for Research and Treatment of Cancer Quality of Life C30), yorgunluk (BFI: Kısa Yorgunluk Envanteri) ve depresyon (BDI: Beck Depresyon Ölçeği) değerlendirildi ve 3 grubun sonuçları karşılaştırıldı.Bulgular: Egzersiz programı sonrasında egzersiz öncesine göre IL1B, VEGF, RANTES, MCP-1 düzeyleri 1. grupta anlamlı olarak arttı (p0,05). Olguların hiçbirinde yan etki ya da komplikasyon gözlenmedi.Sonuç: Aerobik ve dirençli egzersizler meme kanserli kadın hastalarda etkili ve güvenlidir. Egzersiz ilişkili olarak inflamatuar yanıtta supresyon görülmesi belki de kanser prognozunda egzersizin potansiyel etkisi olabilir. Bu konuda ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: There are very few randomized controlled studies on exercise in cancer patients. It?s very important to show the effects of exercise on mortality and morbidity in clinical practice. Recent data shows that cancer and it?s treatment is related with detoriation of immune functions and immun functiones are positive related with overall survival and disease prognosis. The purpose of this randomized controlled trial was to investigate the effects of exercise in a 12-week aerobic + resistive exercise training group (3 sessions/week) compared with a 12-week aerobic exercise training (3 sessions/week) and a control group on immune system, angiogenesis and apoptosis related cytokine levels, quality of life, fatigue and depression of women who had been treated for breast cancer.Material and Methods: We randomly allocated 60 female survivors of breast cancer to a süpervised aerobic + resistive exercise group, a home aerobic exercise group and a control group (N=20 in each group). The supervised group followed an 12-week aerobic + resistive exercise program, 3 sessions/week, 45 minutes for each session + brisk walking program, 3 sessions/week, 30 minutes for each session and the home aerobic exercise group followed an 12-week aerobic (brisk walking) program, 3 sessions/week, 30 minutes for each session. The control group didn?t exercise, just had an education program. We investigate quality of life (EORTC QOL-C30: the Europian Organisation for Research and Treatment of Cancer Quality of Life C30), depression (BDI: Beck Depression Inventory) and fatigue (BFI: Brief Fatigue Inventory) and we measured immune system, angiogenesis and apopitosis related cytokines before and after the intervention.Results: After the exercise program in 3. group significant increases were observed in IL1B, VEGF, RANTES, MCP-1 in comparison to the pre-exercise period (p0,05).. There were no advers effect or complication.Conclusion: Aerobic and resistive exercises are effective and safe and in female breast cancer patients. Exercise related supression of inflammation may be the potential effect of exercise in cancer prognosis. There is need for further studies so that the effect can be confirmed.