HER-2 pozitif meme karsinomu hastalarında sistemik ve lokal adjuvan tedavilerin kardiyovasküler sistem üzerine etkileri
Effects of systemic and local adjuvant therapies on cardiovascular system in HER-2 positive breast carcinoma patients
- Tez No: 424557
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÜNERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Onkoloji, Cardiology, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve amaç: Çalışmamızda başta trastuzumab tedavisi olmak üzere erken evre HER-2 pozitif meme kanseri hastalarına uygulanan lokal ve sistemik tedavilerin kardiyovasküler sistem üzerine etkisini araştırdık. Kanser tedavisinin kardiyovasküler yan etkileri, risk faktörleri ve kardiyak takibinde kullanılacak algoritma ve parametrelerin belirlenmesine yönelik verileri arttırmayı amaçladık. Gereçler ve yöntem: Aralık 2010 – Aralık 2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (DEÜTF) Onkoloji Bilim Dalı'nda takip edilmekte olan HER-2 reseptörü pozitif adjuvan trastuzumab tedavisi tamamlanmış, trastuzumab tedavisine başlamadan önceki ekokardiyografi, elektrokardiyografi, arteriyel kan basıncı ölçümlerine ulaşılabilen, hayatta olan ve kendisine ulaşılabilen bütün hastalar çalışmaya dahil edildi. Kriterlere uyan 50 hasta araştırmamıza alındı ve adjuvan trastuzumab tedavisi öncesinde yapılan ölçümler tekrarlandı. Elde edilen tedavi öncesi ve tedavi sonrası veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza alınan hastaların yaş ortalamaları 52,58 (min: 25 maks: 82) yıldı. Hastalarda en sık izlenen KAH risk faktörü (%52) ailede koroner arter hastalığı öyküsüydü. Etkilenen meme oranları birbirine yakındı (%48 sağ %52 sol). Olguların çoğunluğu EC almıştı [%88 (n:44)], hormonoterapi alan olgu oranı %68'di. Hastaların %90'ı (n:45) radyoterapi almıştı. Radyoterapi almayanların tümünde etkilenen sağ memeydi. Adjuvan trastuzumab tedavisinin bitiminden itibaren, son ölçümlerin alındığı zamana kadar geçen süre medyan 12 aydı.
Özet (Çeviri)
Background: Trastuzumab is a main treatment option in HER-2 positive breast cancer. Although trastuzumab related cardiotoxicity is well known, risk factors and following algorithms are not clear. The aim of this study is to obtain more data about the breast cancer therapy related cardiovascular toxicity and to investigate the risk factors and monitoring algorithms. Materials and method: Fifty early stage HER-2 positive breast cancer patients who received 104 mg/m² adjuvant trastuzumab therapy after 300 and 360 mg/m² epirubicin including FEC and EC protocols are investigated from medical records. Echocardiography, electrocardiography, arterial blood pressure measurements performed before chemotherapy obtained from medical records. Same studies and measurements were repeated after the completion of chemotherapy. Chemotherapy related cardiotoxicity defined as %10 and more decrease in points in LVEF. Dependent variables analysed with T test for dependent variables and logistic regression model used for significant categorical variables. Results: Mean patient age was 52,58 (min:25, max:82). Most frequent cardiovascular risk factors were family history of CAD (%52) and smoking (%36). 19 patients (%38) were obese. Time, end of chemotherapy to last measurements was median 12 months.