Günübirlik cerrahiye başvuran kadın-doğum hastalarının perioperatif hemşirelik bakım gereksinimleri ve karşılanma durumu
Perıoperatıve nursıng care need for the patıents wıth gynecologıcal dıseases who apply for day surgery and meetıng these needs
- Tez No: 294305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN KULAKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, günübirlik cerrahiye başvuran kadın doğum hastalarının perioperatif hemşirelik bakım gereksinimlerinin hasta için önemi karşılanma durumu ve bu gereksinimlerin kim tarafından karşılandığını belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Günübirlik Cerrahi servisine Eylül 2009 - Haziran 2010 tarihleri arasında gelen 160 kadın doğum hastası oluşturmuştur. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve gruplar arası farkın anlamlılığını belirlemede Ki Kare Testi kullanılmıştır.Katılımcılar, preoperatif bakım gereksinimlerinden ?günübirlik cerrahi merkezine gelinmesi gereken zaman? konusunda bilgi gereksinimini (%98.1) en çok karşılanan, ?yazılı materyalin verilmesi? gereksinimini (%71.2) ise en çok karşılanmayan gereksinim olarak belirtmiştir. Taburculuk bakımında hastalar ?banyo yapma zamanı?, ?evde oluşabilecek sorunlar ve acil durumda başvurması gereken yer? (%96.3) gereksinimlerinin karşılandığını, ?ilaçların yan etkileri (%95.7) ve yan etki geliştiğinde yapılması gerekenler? (%97.1) konularındaki bilgi gereksinimlerinin karşılanmadığını belirtmiştir. Katılımcıların yaşı, eğitimi, medeni durumu, mesleği, yaşam yeri ve vaka tipi bakım gereksinimlerini önemli bulmaları ve gereksinimin karşılanma durumu ve gereksinimi karşılayan sağlık ekibi üyesinin kim olduğunun belirtmesinde istatiksel olarak anlamlı değişkenler olarak saptanmıştır.Sonuç olarak günübirlik cerrahi kadın doğum uygulaması yapılan hastaların perioperatif bakım gereksinimlerinin tamamına yakınının hastalar için önemli olduğu ve bu gereksinimlerin çoğunluğunun hemşire ve doktor tarafından karşılandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done cross sectional and descriptive to identify the importance of perioperative nursing care need for the patients with gynecological diseases who apply for day surgery.The research sample includes 160 women who applied to Day Surgery Department of Akdeniz University Hospital during the period of September 2009 ?June 2010. Chi-square test was applied to determine the number, percentage and whether there is significantly difference within the groups.It was found that the need on information of ?the time required to be come to the day surgery? was met at the highest level and the need on information of ?giving written documents? was met at the lowest level. In the care of discharge patient, the need which are ?bathing time?, ?problems occurred at home and the place to be applied in case of emergency situations? were met as the percentage of 96.3. The need which is the side effects of medicines and medicine side effects were not met. It was found that the age, education status, marital status, profession, living area, event type and identification of health condition, to be found significance of case care need, the situation of being met the needs and specifying which member of health team met these needs were determined as statistically significant variables.Consequently, it was determined that nearly all perioperative care needs of patients undergone to the application of gynecological surgery is important for the patients and most of these needs were met by the physicians and nurses.