Oreksin-A'nın iskemi-reperfüzyon ile oluşturulan mide hasarına karşı koruyucu etkisinde duysal afferent sinirlerin ve nitrik oksit'in rolü
Role of sensory afferent nerves and nitric oxide in Orexin-A-induced gastroprotection against ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 294306
  2. Yazar: RUKEN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. V. NİMET UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Oreksin-A'nın (OXA) iskemi/reperfüzyon (I/R) hasarını azaltıcı etkisinde duysal innervasyon ve nitrik oksit'in rolünü araştırmak amacıyla planlanan çalışmamızda Sham grubu ve I/R grupları oluşturulmuştur. OXA infüzyonu I/R ile eşzamanlı olarak 500 pmol/kg/dk dozda uygulanmıştır.OXA verilen hayvanlarda I/R ile oluşan mukozal hasar önemli ölçüde azalmış ve mukozal kan akımı anlamlı düzeyde artmıştır. L-NAME, kapsaisin ve vagotomi uygulamaları OXA'nın sağladığı koruyucu etkiyi ortadan kaldırmıştır. Benzer şekilde I/R uygulamasıyla artan MPO enzim aktivitesi, OXA infüzyonu ile önemli ölçüde azalırken, L-NAME, kapsaisin ve vagotominin OXA ile birlikte uygulandığı gruplarda, sadece OXA uygulaması ile gözlenen MPO aktivitesindeki azalış ortadan kalkmıştır. I/R ile birlikte azalan CGRP miktarı OXA uygulamasıyla önemli düzeyde artmıştır. L-NAME, kapsaisin ve vagotomi uygulamaları CGRP düzeyinin, sadece OXA infüzyonu yapılan gruba göre anlamlı düzeyde azalmasına neden olmuştur. Nitrit/nitrat (NOx) miktarı I/R uygulamasıyla artarken OXA infüzyonu NOx düzeyinde önemli bir değişikliğe neden olmamıştır. L-NAME, NOx miktarının önemli oranda azalmasına neden olmuştur. OXA infüzyonu öncesi L-NAME ve kapsaisin verilen gruplarda da NOx miktarı sadece OXA infüzyonu yapılan gruptan anlamlı derecede düşük bulunmuştur. I/R mide dokusunda iNOS proteininin ekspresyon düzeyinde artışa neden olmuş, OXA ve L-NAME uygulamaları ise iNOS protein ekspresyonunu önemli düzeyde azaltmıştır. eNOS proteininin ekspresyon düzeyi ise I/R ile önemli ölçüde azalırken I/R ile birlikte OXA ve L-NAME uygulanması önemli bir farka neden olmamıştır.Sonuç olarak; OXA'nın, I/R'nin neden olduğu mide hasarını önleme mekanizmasına duysal afferent sinirlerin ve nitrik oksit'in aracılık ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the roles of sensory innervation and NO mediated system in protective mechanisms of Orexin-A (OXA) against ischemia/reperfusion (I/R) induced gastric injury. For this purpose, a Sham group and several I/R groups were formed. OXA groups received 500 pmol/kg/min of OXA infusion.Gastric mucosal injury caused by I/R significantly reduced in OXA infused rats while the blood flow increased. Protective effect of OXA diminished in I/R groups those received L-NAME, capsaicin or vagotomy application. MPO enzyme activity significantly increased with I/R, but decreased with OXA infusion. However, when these agents were applied with OXA infusion, the decline in MPO activity which was observed after sole OXA infusion was diminished. CGRP level was lower in I/R group, but significantly increased following OXA infusion. L-NAME, capsaicin and vagotomy caused significant decrease in CGRP levels compared to the level at OXA group. Nitrite/nitrate (NOx) level increased with I/R and OXA infusion did not change it. L-NAME application significantly decreased NOx level. NOx levels of groups those received L-NAME and capsaicin before OXA infusion were significantly lower than the OXA group. I/R increased iNOS protein expression in gastric tissue. It decreased significantly in the OXA and L-NAME groups. eNOS protein expression significantly decreased with I/R while there was no change in groups those received OXA or L-NAME with I/R.In conclusion, it has been shown that sensory afferent neurons and nitric oxide mediate the protective mechanisms of OXA against I/R related gastric mucosal injuries.