Siyatik sinirin farklı hasar modellerinde melatonin uygulamasının sinir rejenerasyonu üzerine etkisinin ultrastrüktürel ve biyokimyasal incelenmesi
Effect of melatonin on sciatic nerve regeneration in different injury models: Ultrastructural and biochemical analyses
  1. Tez No: 294314
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ BELGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sinir ezisi, kesisi ve greftleme gibi pek çok yaralanma modelleri üzerinde melatoninin nöroprotektif etkileri çalışılmıştır. Ancak, melatoninin 50 mg/kg/gün dozunda hem sinir ezisi hemde sinir kesisi rejenarasyonu üzerine olan korucu etkisini değerlendirip karşılaştıran araştırmalar literatürde azdır. Çalışmamızda, siyatik sinirde kesi ve ezi hasarı sonrası, rejenerasyonu arttırma potansiyeli olan melatoninin etkisinin araştırılması ve melatoninin dejenerasyon görülen alanlarda olumlu etkisinin olacağı hipotezinin test edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, 90 tane Rattus norvegicus dişi Wistar sıçan kullanılmış ve denekler altı gruba ayrılmıştır. (Grup 1: Kontrol, Grup 2: Sham, Grup 3: Kesi, Grup 4: Kesi + melatonin , Grup 5: Ezi, Grup 6: Ezi + melatonin ). Birinci postoperatif günden itibaren altı hafta boyunca saat 16:00-17:00 arasında günde bir kez melatonin, 50 mg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak enjekte edilmiştir. Siyatik sinir rejenerasyonu, yürüme pattern analizi, pinch, elektrofizyolojik testler, ışık ve elektron mikroskopi analizleri yapılmış ve melatoninin olası antioksidan etkisi biyokimyasal testlerle değerlendirilmiştir. Preoperatif dönemde yürüme patern analizi sonucunda elde edilen siyatik fonksiyon indeksi (SFI) değerlerinde deney grupları ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
Several kinds of injury models, such as crush, cut and graft repair have been well studied in terms of neuroprotective effect of melotonin. However, definitive experimental studies are lacking on neuroprotective effect of melatonin (50 mg/kg/day) in both cut and crush injuries. In the present study, our aim was to study the effect of melatonin on recovery of the sciatic nerve after cut or crush injuries. A total number of 90 Wistar rats were used for this purpose and divided into six groups (Group 1: Control, Group 2: Sham-operated, Group 3: Cut, Group 4: Cut + melatonin, Group 5: Crush, Group 6: Crush+ melatonin). After operation, melatonin administration was performed from the first to the end of the sixth postoperative week between 16:00-17:00. Sciatic nerve regeneration was evaluated by walking track analysis, pinch test, light and electron microscopy and antioxidant effect of melatonin was evaluated by biochemical analysis. In the preoperative day, SFI values of the experimental group showed no significant deference (p>0.05) compared with the control group.