Güçlendirilmiş beyazlatma sisteminin diş rengi ve mine mikrosertliği üzerindeki etkinliğinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the effects of power bleaching on enamel microhardness and tooth colour
- Tez No: 294328
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TULUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalısmanın amacı Zoom Advanced Power ve OpalescenceBoost gibi ofis tipi beyazlatma ajanlarının mine mikrosertliğine ve disrengine etkilerinin değerlendirilmesi bununla birlikte beyazlatmauygulaması sonrasında disin tekrar sertlestirilmesi için kullanılan sodyumaskorbat, APF ve Relief jelin etkilerinin arastırılmasıdır.Çalısma 100 adet yeni çekilmis daimi 3. Molar disten eldeedilen 150 adet dis örneği üzerinde gerçeklestirilmistir. Örnekler rasgele 5gruba ayrılmıstır. G1: plasebo jel ve Zoom AP ısığı; G2: Zoom 2 jel; G3Zoom 2 jel ile Zoom AP ısığı; G4: Opalescence Boost jel; G5: Kontrololarak ayrılmıstır. Her bir grup 3 defa 15'er dk'lık isleme tabi tutulmustur.Beyazlatma uygulamasından sonra 90 örneğe APF, SA ve Relief jel denbiri uygulanmıstır. Mikrosertlik değisimlerini ölçmek için Vicker's sertlikölçüm cihazı kullanılsmıstır. Renk ölçümleri ise iki deneyimli arastırmacıtarafından Vita renk skalası kullanılarak değerlendirilmistir. Veriler one-wayANOVA, Dunnet, Kruskal-Wallis, Post hoc test ve t test yardımı ile analizedilmistir.Beyazlatma öncesi ölçülen mikrosertlik değerleri istatistikselolarak incelendiğinde 5 grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıstır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
This in-vitro study aimed to evaluate the surface microhardness of human enamel subjected to bleaching with Zoom AdvancedPower and Opalescence Boost; an in-office vital bleaching agent; andafter bleaching procedure to evaluate the re-hardening effects of sodiumascorbate, APF gel and Relief gel.One hundred recently extracted and intact human impactedthird molar teeth were used. The specimens were randomly assigned to 5groups. G1: Placebo gel and Zoom AP light, G2: Zoom 2 25% hydrogenperoxide in-office bleaching gel, G3: Zoom 2 25% hydrogen peroxide inofficebleaching gel and Zoom AP light, G4: Opalescence Boost 38%hydrogen peroxide in-office bleaching gel, G5: Control (no light no gel).Each group specimens were subjected to the treatment agents for threesequences of 15 minutes. After the bleaching procedure 90 of thespecimens were treated with APF sodium ascorbat or Relief gel. Enamelmicrohardness was measured via Vicker?s Microhardness Tester. Colourchanges were measured by two examiners using a Vita Shade Guide.