Bitlis Belediye Mezbahasında Kesime Alınan Keçilerde Karaciğer Bozuklukları Üzerinde Patolojik İncelemeler
Pathological Studies on Hepatic Lesions in Goats Slaughtered at Bitlis Abattoir
- Tez No: 294329
- Danışmanlar: PROF. DR. ZABİT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, Bitlis belediye mezbahasında kesilen keçilerde karaciğer lezyonlarının insidensi ile makroskobik ve mikroskobik özelliklerini tespit etmek amacıyla yapıldı. Bu amaçla mezbahada kesilen farklı ırklardan 2810 adet keçinin karaciğerleri incelendi ve 68'inde (%2.4) çeşitli lezyonlar tespit edildi. Lezyonlu karaciğerlerin 19'unda (%28) görülen kolangiohepatitisin ilk sırayı aldığı, bunu dicrocoeliazis (%22), fasciolazis (%16) ve hydatidosis'in (%12) izlediği görüldü.Sonuç olarak çalışmada, karaciğer bozukluklarının oranı %2.4 olarak saptanmış, karaciğer lezyonları içerisinde paraziter kökenli olanların ilk sırayı aldığı ve bunu yangısal değişikliklerin takip ettiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was undertaken to determine macroscopic and microscopic characteristics and the incidence of hepatic lesions in goats slaughtered at Bitlis abattoirs. For this purpose, 2810 goat livers were examined and in 68 cases (2.4%) different lesions were detected. Among 19 liver with lesion cholangiohepatitis (28%) was the most common lesion, and it followed by dicrocoeliasis (22%), fasciolasis (16%), and hydatidosis (12%).In conclusion, it was found that 2.4% of goat had liver lesions. The most common changes were parasitic lesions, followed by inflammatory changes