Fötal ve yetişkinlerde diz ve dirsekdeki eklem bağlarının yapısal düzeyde karşılaştırmalı incelenmesi
Comparatively investigation of fetus and adults joint ligament in the knee and elbow with structural level
- Tez No: 294351
- Danışmanlar: PROF. DR. AFİTAP ANIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada fetüs ve yetişkinlere ait diz ve dirsek eklemi bağlarının histolojik olarak incelenmesi, karşılaştırılması ve bu bağların zaman içerisinde uğradıkları değişikliklerin saptanması amaçlandı. Aynı zamanda manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile fetüs ve yetişkin eklem bağları görüntüleri anatomik açıdan değerlendirilmeye çalışıldı.Çalışmamızda 14-17.5 haftalık 10 erkek fetüsün diz ve dirsek bölgesinden alınan kesitler ile yetişkin iki erkek kadavranın diz ve dirsek eklemine ait disseksiyon yöntemiyle alınan ligamentleri doku takibine alındı. Doku takibinden sonra parafine gömülen yapılardan mikrotomla kesitler alınarak Masson-Tricrom ve Orcein-Picroindigocarmine boyalarıyla boyandı. Bu kesitler mikroskop altında incelenerek fotoğrafları çekildi. Bununla birlikte 17 haftalık fetüsün ve yetişkine ait diz ve dirsek bölgesinin MR görüntüleri alındı.Yetişkin ligamentlerin içerdiği fibroblast yoğunluğu ile kollajenlerin kalınlığı, yoğunluğu ve dalgalanmaları fetüsdekilere oranla farklılıklar gösterdiği saptandı. Yetişkin dirsek eklemi ligamentlerinde yer alan kollajenlerde, dize oranla çok daha fazla dalgalanmaların olduğu, diz eklemi iç bağlarına ait kollajen ve fibroblast yoğunluğunun ise diğer bağlara oranla daha fazla olduğu gözlendi.Fetüs ligamentlerini 1.5 T MR ile yeterince görülemezken 3 T MR ile çok net olarak görüldü. Yetişkinlerden alınan üç boyutlu 1.5 T MR görüntülerinde ise anatomik yapılar net olarak saptanabildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim of the study was to examine fetus and adult of knee and elbow joint ligament as a histological way, compare, and determine how these ligaments change in time. In addition, the images of fetus and adults joint ligament were examined with magnetic resonance imaging method.In this study, the sections taken from knee and elbow of 14-17.5 weeks 10 fetus and the ligaments of tissue taken from the knee and elbow of two male cadaver with the method of dissection was monitored. After monitoring tissue, microtome sections taken from paraffin-embedded structures were stained with Masson-Tricrom and Orcein-Picroindigocarmine paint. These sections were photographed by examining under a microscope. The images of 17 weeks fetus and the knee and elbow of adult were obtained with MR.The differences at adult ligaments consisting of fibroblast density and collagen thickness, density and waves comparing fetuses were detected. It was observed that the collagens in the adults? elbow joint ligaments were far more waves than knee and the absence of collagen and fibroblasts of the knee joint internal bonds were much more than other bonds.Although the fetus ligaments were not enough seen with 1.5 T MR, they were seen with 3 T MR very clearly. The anatomic structures in the three-dimensional 1,5 T MR images taken from adults were determined clearly.