Vital molar dişlere uygulanan seramik ve kompozit inleylerde kavite duvar kalınlıklarının ve açılandırılmalarının stres dağılımına etkilerinin incelenmesi
Examination on the effects of the cavity wall thickness and angle formation in the ceramic and composite inlays applied to the vital molar teeth on the stress distribution
  1. Tez No: 294350
  2. Yazar: MEHMET DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda, adeziv ve restoratif materyallerdeki gelişmelere bağlıolarak posterior dişlerde meydana gelen doku kaybını estetik inley ile restoreetmeye ilgi artmıştır.Bu çalışmada vital mandibular 1. molar dişlere uygulanan seramik vekompozit inleylerde kavite duvar kalınlıklarının ve açılandırılmalarının stresdağılımına etkileri sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelemiştir.Mandibular 1. molar diş ve çevre dokuları modellendikten sonra üç farklıkavite taban genişliğine ve dört farklı toplam kavite duvar açısına sahip MODkaviteler oluşturulmuştur. Modeller seramik ve iki farklı elastisite modülünesahip kompozit inley ile restore edilmiş ve vertikal eksende 5 mm çapında küreile temas noktaları restorasyon içerisinde kalacak şekilde 200N kuvvetuygulanmıştır. Diş yapılarında meydana gelen eşdeğer stres bulgularıincelenmiştir.Analizler incelendiğinde seramik inley ile restore edilen molar dişlerdekalan duvar kalınlığı azaldıkça, stres miktarının değişmediği, kompozit inleylerile restore edilen dişlerde ise stres miktarının arttığı görülmüştür. Ayrıca seramikinley ile restore edilen molar dişlerde toplam kavite duvar açısı arttıkça oluşanstres miktarı değişmezken, kompozit inleyler ile restore edilen dişlerde toplamkavite duvar açısı arttıkça meydana gelen streslerde artış gözlemlenmiştir.Çalışmada vital molar dişlerin restorasyonunda kullanılan inley materyalinebağlı olarak elastisite modülü değeri arttıkça, kalan diş yapılarına iletilen stresmiktarının azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the past few years, there has been a growing interest in restoringthe tissue loss occurring in the posterior teeth, due to the developments in theadhesive and restorative materials, with inlays.In this study, the effects of the cavity wall thickness and the angleformation in the ceramic and composite inlays applied to the vital mandibularfirst molars on the stress distribution were examined through the finite elementmethod.After the mandibular first molar and the surrounding tissues had beenmodelled, MOD cavities having three different cavity base widths and fourdifferent total occlusal convergence angles were formed. Models were restoredwith a ceramic and composite inlay having two different elasticity modules and aforce of 200N was used on a vertical axis provided that the contact points in 5mm diameter would stay within the limits of restoration. Equivalent stressfindings occurring in the dental structures were examined.When the analyses were studied, it was observed that the amount ofstress does not change as the wall thickness decreases in the molars restoredwith ceramic inlays while the amount of stress increases in the case of themolars restored with composite inlays. Furthermore, although the amount ofstress remains the same in the molar teeth restored with ceramic inlays as thetotal occlusal convergence angle increases, the amount of stress occurring wasobserved to increase as the total occlusal convergence angle increases in themolar teeth restored with composite inlays. In this study, it was concluded thatthe amount of stress transmitted to the remaining dental structures decreasesas the value of the elasticity module increases depending on the inlay materialused in the restoration of the vital molar teeth.